Uporządkowanie spraw spadkowych

Scheda bez długów

Gdy małżonkowie za życia mieli wspólny rachunek w banku, po śmierci jednego z nich drugie może swobodnie dysponować pieniędzmi. Chyba że przy podpisywaniu umowy nieżyjący już małżonek zastrzegł, że prawo do konta zyskuje inna osoba, np. spadkobierca.

Reklama

Prawo do majątku

Jeszcze do niedawna dokument potwierdzający prawo do spadku wydawał sąd. Wiązało się to nawet z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na jego orzeczenie. Obecnie możemy tę sprawę załatwić także u notariusza. Ale uwaga! Jeśli między spadkobiercami istnieje spór o spadek po zmarłym, trzeba iść do sądu.

Uśpione konta

Dotychczas spadkobiercy, z uwagi na tajemnicę bankową, nie mogli uzyskać informacji o kontach zmarłych krewnych ani wypłacić z nich pieniędzy. Od 1 lipca jest to możliwe.

Zgodnie z nowelizacją ustawy banki i SKOK-i mają obowiązek informowania zakładających konto o możliwości wskazania osób uprawnionych do dysponowania nim na wypadek śmierci właściciela.

Spisz testament u notariusza

Testament napisany na kartce i schowany w domu jest tak samo ważny, jak sporządzony u notariusza. Jeśli jednak chcemy, aby majątek został tak podzielony, jak sobie tego życzymy, swoją ostatnią wolę spiszmy w obecności notariusza.

Dokument ukryty w domu może bowiem nie zostać odnaleziony. Aby oszczędzić spadkobiercom poszukiwań kancelarii, w której spisujemy testament, poprośmy notariusza o umieszczenie informacji w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT). Dowiedzą się z niego, że spisaliśmy testament oraz w której kancelarii go zdeponowaliśmy.

Bez podatku

Najbliższa rodzina nie płaci podatku od odziedziczonych dóbr. Zaliczają się do niej: małżonek, dzieci, rodzice, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo oraz ojczym i macocha.

Pamiętajmy tylko, aby w ciągu 6 miesięcy zgłosić w urzędzie skarbowym fakt nabycia spadku. Nie trzeba tego robić, gdy jego wartość nie przekracza 9637 zł.

Złóż dyspozycję

Upoważnienie do konta bankowego wygasa w chwili śmierci jego właściciela. Jeśli chcemy zadbać, aby nie zabrakło pieniędzy na opłacenie pochówku, złóżmy w banku dyspozycję na wypadek śmierci.

Na jej podstawie wskazana osoba dostanie pieniądze jeszcze przed zakończeniem postępowania spadkowego.

Scheda bez długów

Od ubiegłego roku nie musimy już obawiać się, że w spadku po zmarłym dostaniemy jego długi. Nawet gdy zapomnimy złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku, nie będziemy musieli spłacać wierzycieli zmarłego z własnego majątku. Dostaną tylko tyle, ile zostało po zmarłym.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Więcej na temat:

Zobacz również