W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć swój testament?

Postanowiłam spisać testament i przekazać majątek tym bliskim, z którymi jestem szczególnie związana. Jak to zrobić, aby testament nie trafił w niepowołane ręce i nie został zniszczony? Zależy mi też, aby po mojej śmierci spadkobiercy łatwo do niego dotarli. Sławomira, Kutno

Testament najlepiej umieścić w Notarialnym Rejestrze Testamentów (NORT). Po spisaniu dokumentu, samodzielnie lub u notariusza, należy zanieść go do dowolnej kancelarii notarialnej i poprosić o zarejestrowanie. Jest to bezpłatne.

Rejestr nie zawiera informacji o treści testamentu ani danych osobowych spadkobierców. Potwierdza jedynie, że taki dokument został sporządzony i wskazuje, w której kancelarii jest przechowywany.

Reklama

Nikt nie może sprawdzić czy testament istnieje, dopóki jego autor żyje. Dopiero po śmierci spadkodawcy i okazaniu aktu zgonu spadkobiercy, wierzyciele czy sąd mogą sprawdzić treść dokumentu. I za to już będą musieli zapłacić.

Dzięki rejestrowi możemy mieć pewność, że testament nie zaginie, że łatwo będzie można go znaleźć i spełnić naszą ostatnią wolę. Pytania o testament mogą być kierowane nie tylko do polskiego rejestru NORT, ale także do rejestrów zagranicznych, uczestniczących w wymianie informacji w ramach Stowarzyszenia Europejskiej Sieci Rejestrów Testamentów (ARERT).

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Zobacz również

  • Przepisałam mieszkanie na córkę, bo cały czas jest ze mną, pomaga mi. Mam jeszcze syna, który mieszka daleko i się mną nie opiekuje. Mało tego, w ciągu ostatnich dwóch lat w ogóle przestał mnie... więcej