Wkład mieszkaniowy: czy można go dostać w spadku?

Przeczytałam w waszej gazecie, że można dziedzi czyć wkład mieszkaniowy. Czy taki wkład należy się też spadkobiercom, jeśli mieszkanie było wykupione na preferencyjnych warunkach? - dopytuje się Maria, 45 lat, Mielec.

Nie, ponieważ mieszkanie zostało już wykupione, i to ono wchodzi w skład spadku, a nie wkład mieszkaniowy. Zresztą warunkiem wykupu lokatorskiego mie szkania spółdzielczego jest posiadanie takiego wkładu. Został on więc na pewno uwzględniony przez spółdzielnię w rozliczeniach z lokatorem przy wykupie.

Do podziału między spadkobierców jest zatem samo mieszkanie. Natomiast dziedziczenie wkładu jest możliwe tylko wówczas, gdy mieszkanie lokatorskie nie zostało wykupione. Podstawa prawna: art. 4 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (DzU z 2013 r. poz. 1222).

Reklama

Ważna rada! Sprawy dotyczące wkładu mieszkaniowego i zasad rozliczenia go przy wykupie mieszkania można wyjaśnić w zarządzie spółdzielni mieszkaniowej.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Naj

Zobacz również

  • 1. Próbę unieważnienia testamentu ze względu na niepoczytalność spadkodawcy możesz podjąć w ciągu 3 lat od dnia, w którym dowiedziałeś się o jego nieważności i nie później niż 10 lat od otwarcia... więcej