Wydziedziczenie

Mam dwóch synów. Chciałbym, żeby po mojej śmierci jeden z nich odziedziczył po mnie cały majątek. Wiem, że mogę pominąć drugiego w testamencie, ale wtedy dostanie zachowek. Czy jest jakaś możliwość, aby pozbawić go zachowku? Bolesław z Zamościa

Prawo spadkowe przewiduje możliwość pozbawienia uprawnionego spadkobiercy ustawowego (zstępnego – czyli dziecka, wnuka itd. oraz małżonka i rodzica) prawa do zachowku. Jest to tzw. wydziedziczenie.

Spadkodawca nie ma jednak zupełnie wolnej ręki w tym zakresie. Wydziedziczenie możliwe jest tylko wtedy, gdy uprawniony do zachowku: – wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego; – dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci; – uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

Reklama

Co ważne, przyczyna wydziedziczenia osoby uprawnionej do zachowku musi zostać wymieniona w treści testamentu. Należy pamiętać też o tym, że zstępni wydziedziczonego zstępnego są uprawnieni do zachowku, chociażby przeżył on spadkodawcę.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Wydziedziczyć spadkobiercę można tylko w testamencie.

Radzi Jan Murecki nasz redakcyjny prawnik

Zdjęcie

/Arch. Bauer
/Arch. Bauer

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Świat Seriali
Więcej na temat:

Zobacz również

  • Wyprzedaże. O czym pamiętać, aby nie dać się oszukać?

    Zawsze chętnie korzystam z wyprzedaży i kupuję ubrania, buty, torebki. Ostatnio jednak zauważyłam, że ceny nie zawsze są niższe. Upatrzyłam sobie w sklepie żakiet i czekałam na sezonową obniżkę.... więcej