Zachowek dla krewnych pominiętych w testamencie

Moi rodzice rozwiedli się dawno temu. Ojciec nie interesował się nami. Płacił wprawdzie alimenty, ale nie odwiedzał nas. Przed dwoma miesiącami zmarł. Po pogrzebie okazało się, że zostawił testament, w którym cały majątek zapisał drugiej żonie i ich synowi. Ja w ogóle nie zostałam w nim uwzględniona, nic mi nie zostawił, a przecież jestem jego córką. Czy należy mi się coś po ojcu, np. zachowek? Renata, Iłża

Do zachowku mają prawo bliscy zmarłego pominięci w testamencie. Są nimi: współmałżonek, zstępni, czyli dzieci i wnuki, oraz wstępni – rodzice i dziadkowie. Gdyby ojciec nie zostawił testamentu, w którym wskazał drugą żonę i syna jako jedynych spadkobierców, dziedziczyłaby Pani na równi z nimi.

Ponieważ ojciec pominął Panią w swej ostatniej woli, ma Pani prawo żądać zachowku od spadkobierców testamentowych, czyli od drugiej żony ojca oraz ich syna. Zachowku można się domagać w ciągu pięciu lat od śmierci spadkodawcy.

Reklama

Z majątku ojca należy się Pani połowa tego, co by Pani dostała, gdyby ojciec nie zostawił testamentu. Wysokość zachowku rośnie do 2/3 wartości, gdy uprawniony do niego jest osobą małoletnią lub trwale niezdolną do pracy. Jeśli spadkobiercy testamentowi odmówią wypłacenia zachowku, może Pani wystąpić z pozwem do sądu.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Przepisałam mieszkanie na córkę, bo cały czas jest ze mną, pomaga mi. Mam jeszcze syna, który mieszka daleko i się mną nie opiekuje. Mało tego, w ciągu ostatnich dwóch lat w ogóle przestał mnie... więcej