Zachowek od obdarowanej siostry

W latach osiemdziesiątych rodzice przepisali gospodarstwo wraz z zabudowaniami mojej siostrze, w zamian za rentę od państwa. Od 2012 r. siostra jest wdową, nasz ojciec nie żyje, a mama ma 86 lat. Jest nas jeszcze trzech braci. Czy przysługuje nam zachowek od siostry? Obawiamy się, że przepadnie gospodarstwo, bo siostra sprzedaje ziemię... Co robić? Janusz z Chmielna

Jeżeli Pan i bracia nie dostaliście żadnej darowizny od rodziców, przysługuje roszczenie o zachowek od siostry. Wysokość tego zachowku będzie wyliczona od części spadku (tylko po ojcu), bo Pana mama żyje.

Termin domagania się zachowku jest ograniczony czasowo – może Pan się ubiegać o niego w ciągu 5 lat od daty śmierci ojca. W toku sprawy o zachowek może Pan poprosić sąd, by zabezpieczył ten grunt, obciążając go hipoteką w księdze wieczystej. Dzięki takiemu zapisowi siostra nie będzie mogła wyprzedać ziemi.

Reklama

Podstawa prawna: art. 991 k.c. i art. 745 k.p.c.

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • 1. Próbę unieważnienia testamentu ze względu na niepoczytalność spadkodawcy możesz podjąć w ciągu 3 lat od dnia, w którym dowiedziałeś się o jego nieważności i nie później niż 10 lat od otwarcia... więcej