Zachowek od siostry – kiedy się należy

Mamy trzy córki. Planujemy jednej przekazać dom, pozostałym działki, każda wartości 100 tys. zł. Czy córkom, które dostaną działki, będzie się należał zachowek od siostry, która dostała dom? Teresa z Czarnkowa

To zależy, czy darowizna pokryje należny córkom zachowek. Polski system prawny zabezpiecza jedynie część majątku spadkowego w postaci zachowku. Zaś do masy spadkowej dolicza się darowizny uczynione na rzecz spadkobierców.

Wyjaśnijmy na przykładzie: załóżmy, że dom jest wart 500 tys. zł, dwie działki po 100 tys. zł. Razem masa spadkowa: 700 tys. zł. Każda córka dziedziczy po 1/3 spadku (zachowek to połowa z 1/3, czyli 1/6 z 700 tys. zł = 116 tys.). Córki, które dostały działki, mogłyby żądać od tej, która dostała dom po 16 tys. zł (116 tys. zł-100 tys. zł).

Reklama

Podst.: art. 993 kodeksu cywilnego

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Jeśli zmarła osoba za życia nie zdecyduje o losach swojego majątku, to potem sprawy spadkowe „uporządkują” przepisy. Wyjaśniamy wszystkie zasady. więcej