Zachowek po latach

Mama przepisała mieszkanie synowi a mojemu bratu 12 lat temu. Czy jeszcze należy mi się od niego zachowek? Jestem w ciężkiej sytuacji, mam orzeczenie o niepełnosprawności po dwóch zawałach. A przecież kiedyś to też było i moje mieszkanie! Maria z Opola

Nie pisze pani, kiedy mama zmarła, a to w tej sprawie najważniejsze. Jeżeli zmarła 12 lat temu, a brat odziedziczył mieszkanie na podstawie testamentu, nie może się już pani domagać od niego zachowku. Roszczenie takie przedawnia się bowiem po 5 latach od otwarcia testamentu. Jeżeli jednak 12 lat temu mama przekazała bratu mieszkanie w darowiźnie, a zmarła np. kilka miesięcy temu, może to pani zrobić.

Reklama

Podstawa prawna: art. 991-992 oraz art. 1007 Kc

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Więcej na temat:

Zobacz również