Zadłużony spadek! Co z nim robić?

Niedawno zmarł mój brat. Wiem, że był zadłużony, nie pospłacał kredytów. Brat był rozwiedziony, miał dorosłą córkę. Obawiam się, żeby nie zgłosiły się do mnie banki po spłatę jego długów. Czy jest to możliwe? Jak się przed tym uchronić? Łucja z Bełchatowa.

To już Pani nie grozi. 18 października 2015 r. weszły w życie przepisy, mające szczególne znaczenie dla spadkobierców. Wprowadzają one m.in. zasadę odpowiedzialności za długi zmarłego tylko do wysokości przejętego majątku – tj. z dobrodziejstwem inwentarza.

Dotychczas spadkobiercy przyjmowali spadek wprost. Co oznaczało, że otrzymywali go z wszystkimi długami po zmarłym, nawet jeśli nie zdawali sobie sprawy z ich ilości i wysokości.

Reklama

Poza tym po Pani zmarłym bracie dziedziczy jego córka i to ona będzie ewentualnie zobowiązana do spłaty długów ojca. Jeśli jednak z jakiegoś powodu odrzuci spadek, do dziedziczenia dojdzie rodzeństwo zmarłego, a więc Pani.

Nowelizacja nie zmieniła sposobu odrzucenia spadku. Tak jak dotychczas, by uniknąć spłaty nie swoich długów, trzeba odrzucić spadek. Należy to zrobić w ciągu 6 miesięcy od dnia, gdy dowie się Pani, że dziedziczy Pani po bracie, ponieważ córka odrzuciła spadek po nim. Oświadczenie o odrzuceniu spadku składa się u notariusza lub w sądzie (podczas sprawy spadkowej).

Najszybciej można odrzucić spadek u notariusza

Wystarczy się udać do dowolnej kancelarii notarialnej. Opłata notarialna to: 50 zł plus 23 proc. VAT oraz po 6 zł za każdą rozpoczętą stronę wypisu.

Jeżeli odrzuci Pani spadek, a ma Pani dzieci, one też powinny go odrzucić (małoletnie dzieci dziedziczą spadek z dobrodziejstwem inwentarza). Jeżeli Pani brat miał też inne rodzeństwo, należy je poinformować, że też powinno w terminie odrzucić spadek.

Nowelizacja wprowadza też instytucję wykazu inwentarza, który mogą przygotować samodzielnie spadkobiercy, zapisobiercy windykacyjni oraz wykonawca testamentu. Dzięki temu nie muszą korzystać z usług komornika sądowego, który dotychczas sporządzał odpłatnie spis inwentarza. Wykaz ten można przedłożyć zarówno w sądzie, jak i u notariusza, według wzoru ustalonego przez ministra sprawiedliwości.

Kto dziedziczy?

Jeśli zmarły pozostawił testament, to ewentualne długi spadkowe dziedziczą osoby uwzględnione w tym testamencie. Jeśli zaś testamentu nie ma, spadek wraz z długami dziedziczą tylko spadkobiercy ustawowi – dzieci i małżonek, a gdy nie ma dzieci – małżonek, rodzice i rodzeństwo.

Porad udziela prawnik Zbigniew Rogalski

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Na żywo

Zobacz również

  • 1 Zachowek przysługuje Ci, jeśli byłeś małżonkiem lub dzieckiem albo wnukiem zmarłego i nie zostałeś uwzględniony w testamencie. 2 Do wypłaty zachowku zobowiązani są ci, którzy odziedziczyli... więcej