Zrzeczenie się spadku, prawo do zachowku

Mam dwoje rodzeństwa. Po śmierci ojca, 15 lat temu, wszyscy w sądzie zrzekliśmy się swojej części spadku na rzecz mamy i ona jest jedynym właścicielem majątku, m.in. domu. Teraz chciałaby przepisać cały na mnie i mojego męża. Może to zrobić? Czy rodzeństwu też wtedy coś będzie się należało? Czy jeśli dom będzie nasz, będziemy mogli wymeldować z niego brata i jego dziecko? Od dawna mają własny... Karolina G.

Mama ma prawo dowolnie dysponować swoim majątkiem. Jeszcze za życia może go podarować pani i pani mężowi (w darowiźnie) lub przekazać w testamencie. Nie ma znaczenia, że kiedyś zrzekła się pani swojej części, zapewne po ojcu. W obu przypadkach musi być pani przygotowana jednak na to, że po śmierci mamy rodzeństwo ma prawo wystąpić do pani o zachowek.

Co do meldunku – najlepiej, gdyby brat sam wymeldował siebie i swoje dziecko. Jeżeli nie zechce tego zrobić, mogłaby pani pójść do urzędu gminy i zgłosić, że brat od lat nie mieszka z wami i że ma swój dom, w którym na stałe przebywa. Gmina może wymeldować brata na podstawie decyzji administracyjnej.

Reklama

Podstawa prawna: art. 991-992 oraz art. 1007 Kc

Artykuł pochodzi z kategorii: Spadek

Więcej na temat:

Zobacz również

  • Postanowiłam spisać testament i przekazać majątek tym bliskim, z którymi jestem szczególnie związana. Jak to zrobić, aby testament nie trafił w niepowołane ręce i nie został zniszczony? Zależy mi... więcej