• Informacje na temat:

  akt poświadczenia dziedziczenia

Artykuły na temat: akt poświadczenia dziedziczenia
 • Notariusz odmówi wystawienia poświadczenia dziedziczenia, jeśli: w stosunku do tej samej schedy był już sporządzony taki akt albo sąd orzekł o nabyciu spadku, w trakcie spisywania protokołu dziedziczenia pojawiły się okoliczności świadczące, że jednak nie byli obecni wszyscy potencjalni spadkobiercy bądź istnieje (lub istniał) nieogłoszony testament, małżonek spadkodawcy nie żyje...

 • Kiedy i jak nie przyjmować kłopotliwego spadku?

  W każdej sytuacji dziedziczenia spadkobierca musi zmierzyć się ze stwierdzeniem nabycia spadku. Warto jednak wiedzieć, jak w odpowiedni sposób podejść do sprawy. Niejednokrotnie bowiem skład masy spadkowej, oprócz własności osoby zmarłej, stanowią także jej długi.

 • Zamiast składać wniosek o nabycie spadku do sądu, spadkobiercy mogą udać się do dowolnej kancelarii notarialnej i sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia.

 • Zmiany w opodatkowaniu spadków i darowizn dotyczą także dziedziczenia firm

  Od 1 stycznia 2018 r. mają obowiązywać zmiany w ustawie o spadkach i darowiznach, dotyczące zwolnienia z opodatkowania. Ze zwolnienia z podatku mają korzystać również nabywcy firmy osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Zmiana jest ważna, bo dotyczy również dziedziczenia przez nieformalnych partnerów.

 • ...prawo do spadku – prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku lub notarialny akt poświadczenia dziedziczenia. Bank przyjmujący wniosek skieruje stosowne zapytanie do Centralnej informacji. Aplikacja(...) przedsiębiorstw – obecnie jest to ok. 83 tys. zł. Poza tym, jeśli od ostatniej odnotowanej aktywności na danym rachunku minie pięć lat, banki i SKOK-i są zobligowane do ustalenia, czy właściciel konta...

 • Nowelizacja przewiduje uzupełnienie dokumentów spadkowych

  Uzupełnienie zakresu dokumentów gromadzonych w elektronicznym rejestrze spadkowym o Europejskie Poświadczenia Spadkowe (EPS) przewiduje nowelizacja przepisów cywilnych i Prawa o notariacie, którą w czwartek bez poprawek zaakceptował Senat.

 • ...są upoważnieni do konta), póki nie uzyskają w sądzie postanowienia o nabyciu spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia od notariusza. Dopiero po okazaniu tych dokumentów bank udostępni środki(...) osoby, tę, która nie wchodzi w skład spadku. Zatem bank ma obowiązek wypłacić te środki rodzinie bez zbędnych formalności – wystarczy, że upoważniona osoba okaże swój dowód osobisty i akt zgonu...

 • Uzupełnienie zakresu dokumentów gromadzonych w elektronicznym rejestrze spadkowym o Europejskie Poświadczenia Spadkowe przewiduje projekt nowelizacji przepisów cywilnych i Prawa o notariacie autorstwa resortu sprawiedliwości. Propozycja trafiła do konsultacji.

 • ...i oświadczeń złożonych przez potencjalnych spadkobierców sporządza protokół dziedziczenia i akt poświadczenia dziedziczenia. Trzeba jednak pamiętać, że notariusz może sporządzić akt poświadczenia dziedziczenia jedynie wtedy, kiedy wszystkie osoby brane pod uwagę jako spadkobiercy ustawowi lub testamentowi stawią się jednocześnie przed notariuszem. Muszą one również zgodnie zażądać poświadczenia...

 • Przejęcie firmy rodzinnej stało się prostsze niż kiedykolwiek

  Od przedwczoraj obowiązuje ustawa o zarządzie sukcesyjnym. Urzędnicy i eksperci są pewni, że dzięki temu spadkobiercom będzie łatwiej przejąć biznes po zmarłym przedsiębiorcy.