• Informacje na temat:

  akt prawny

Artykuły na temat: akt prawny
 • Paraliż społecznych inspektorów pracy. Pracodawcy mogą odmówić dostępu do akt

  Sipowiec będzie miał wgląd do części dokumentów firmy tylko za zgodą pracowników. Może to posłużyć pracodawcom jako wygodny pretekst do odmowy dostępu do akt.

 • Ostatnio resort finansów przekazało do konsultacji społecznej projekt nowej ordynacji podatkowej. To istotny akt z perspektywy działalności Krajowej Administracji Skarbowej, jak również sposobu realizacji rozliczeń przez podatników. Był on tworzony z udziałem Komisji Kodyfikacyjnej, która przez wiele miesięcy pracowała nad nowymi rozwiązaniami.

 • Chcesz się dowiedzieć, jak napisać testament lub masz inne pytania do notariusza? Możesz umówić się w kancelarii notarialnej i uzyskać wyjaśnienie. Takie porady udzielane są przez notariuszy bezpłatnie. Opłaty pobierane są tylko przy prowadzonych przez nich czynnościach prawnych, np. spisaniu aktu notarialnego, poświadczeniu dziedziczenia, wystawieniu pełnomocnictwa.  Sąd...

 • Dokumentacja ZUS - zmiany od 2019 r., e-akta i obowiązki pracodawcy

  Z dniem 1 stycznia 2019 r. wejdą w życie przepisy dotyczące nowych zasad prowadzenia akt pracowniczych na potrzeby ZUS. Regulacje pozwolą skrócić obowiązkowy czas ich przechowywania z 50 do 10 lat dzięki elektronizacji.

 • W module „Skorowidz obowiązujących aktów prawnych” zamieszczane są, oprócz samych aktów (ustaw czy rozporządzeń), odnoszące się do nich wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Moduł „Upoważnienia ustawowe” zawiera informacje o stanie wykonalności tych upoważnień, liczbie aktów wykonawczych wydanych i niewydanych, a także przyczynach opóźnienia. Moduł „Orzeczenia Trybunału...

 • Odpisy aktów stanu cywilnego będą wydawane szybciej

  Odpisy aktów urodzenia, małżeństwa i zgonu mają być wydawane szybciej, a praca urzędów stanu cywilnego, szczególnie w dużych miastach, ma być sprawniejsza - to cele projektu nowelizacji ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, który ostatnio przyjął rząd.

 • Podpisując akt notarialny, należy sprawdzić każdą zawartą w nim literę i cyfrę. W ten sposób uniknie się dużych kłopotów.

 • Pierwszy akt oskarżenia w sprawie GetBacku w lipcu

  - Pierwszy akt oskarżenia przeciw podejrzanym w sprawie GetBacku skierujemy do sądu w lipcu - zapowiedział prokurator Prokuratury Krajowej Janusz G

 • Do wniosku o podział działki skierowanego do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta należy dołączyć wstępny plan podziału oraz tytuł prawny (wypis z księgi wieczystej).

 • E-akta ułatwiają życie firmom i przyniosą znaczne oszczędności

  Skrócenie obowiązku przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat, prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej zamiast papierowej oraz znaczne ograniczenie kosztów - to tylko część z ułatwień dla firm wprowadzonych z początkiem 2019 roku. Elektroniczny obieg dokumentów pozwala zaoszczędzić nawet 70 proc. czasu pracowników.