• Informacje na temat:

  akt urodzenia

Artykuły na temat: akt urodzenia
 • Mój partner jest Belgiem. Planujemy ślub w Brukseli. Słyszałam, że mogę wystąpić o europejski akt urodzenia, który ułatwi mi załatwianie formalności. Czy to prawda? – pyta Kinga z Białej Podlaskiej.

 • Odpisy aktów stanu cywilnego będą wydawane szybciej

  Odpisy aktów urodzenia, małżeństwa i zgonu mają być wydawane szybciej, a praca urzędów stanu cywilnego, szczególnie w dużych miastach, ma być sprawniejsza - to cele projektu nowelizacji ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, który ostatnio przyjął rząd.

 • ...jeden akt urodzenia (bezpłatnie). « Przekroczenie terminu powoduje, że kierownik USC z urzędu sporządza akt urodzenia i nadaje dziecku imię. Rodzice mogą je zmienić w urzędzie w ciągu 6 miesięcy(...)« W dniu urodzenia się dziecka szpital sporządza kartę urodzenia i w ciągu trzech dni przekazuje ją do urzędu. Państwo mają 21 dni od porodu (liczą się i  dni robocze, i wolne) na zarejestrowanie...

 • Paraliż urzędów stanu cywilnego. Kto jest winny, że na odpis aktu czekamy miesiąc?

  Teoretycznie odpis aktu stanu cywilnego powinniśmy dostać w ciągu 7-10 dni. W praktyce zajmuje to nawet trzykrotnie więcej czasu. Trwa szukanie winnych tej sytuacji. I pieniędzy, żeby usprawnić procedury.

 • Jeśli nie podaliśmy w akcie urodzenia, małżeństwa czy zgonu wszystkich danych (np. drugiego imienia), możemy swój błąd naprawić. W tym celu musimy złożyć...

 • Wmurowano akt erekcyjny pod budowę Rotundy

  Nowa Rotunda połączy funkcję komercyjną i publiczną - warszawiacy będą mogli umawiać się nie tylko przed nią, ale również wewnątrz budynku. To zawsze był symbol stolicy - podkreślał wicepremier Piotr Gliński podczas poniedziałkowej uroczystości inaugurującej budowę nowej Rotundy.

 • ...ojciec ma prawo do dwóch dni okolicznościowego urlopu. Żeby go otrzymać, musi przedstawić swojemu pracodawcy akt urodzenia dziecka. Urlop okolicznościowy nie jest jednak jedynym ojcowskim przywilejem(...) tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt albo jednoczesnego adoptowania dwojga dzieci) i jest liczony od dnia porodu (lub dnia przysposobienia). Pierwsze 14 tygodni zarezerwowane jest wyłącznie dla matki...

 • Zróżnicowanie sposobu obliczania emerytury za okres urlopu wychowawczego w zależności od daty urodzenia matki jest zgodne z konstytucją. I nie ma przy tym znaczenia, że część kobiet na takim rozwiązaniu traci.

 • Co wpisać w akcie urodzenia nieślubnego dziecka?

  Córka niedługo zostanie matką. Ojcostwo będzie ustalane sądownie. Czy w akcie urodzenia można wpisać dane ojca, który się nie przyznaje do dziecka?

 • Decyzja o nabyciu wybranej nieruchomości to często jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Jeśli niemożliwe jest niezwłoczne podpisanie umowy kupna-sprzedaży, warto rozważyć podpisanie umowy przedwstępnej, aby mieć pewność, że sprzedający nie rozmyśli się lub nie zmieni ustalonych wcześniej warunków.