• Informacje na temat:

  akt urodzenia

Artykuły na temat: akt urodzenia
 • Mój partner jest Belgiem. Planujemy ślub w Brukseli. Słyszałam, że mogę wystąpić o europejski akt urodzenia, który ułatwi mi załatwianie formalności. Czy to prawda? – pyta Kinga z Białej Podlaskiej.

 • Odpisy aktów stanu cywilnego będą wydawane szybciej

  Odpisy aktów urodzenia, małżeństwa i zgonu mają być wydawane szybciej, a praca urzędów stanu cywilnego, szczególnie w dużych miastach, ma być sprawniejsza - to cele projektu nowelizacji ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, który ostatnio przyjął rząd.

 • ...jeden akt urodzenia (bezpłatnie). « Przekroczenie terminu powoduje, że kierownik USC z urzędu sporządza akt urodzenia i nadaje dziecku imię. Rodzice mogą je zmienić w urzędzie w ciągu 6 miesięcy(...)« W dniu urodzenia się dziecka szpital sporządza kartę urodzenia i w ciągu trzech dni przekazuje ją do urzędu. Państwo mają 21 dni od porodu (liczą się i  dni robocze, i wolne) na zarejestrowanie...

 • Powstanie unijny portal. Akt urodzenia i rejestracja firmy za jednym kliknięciem

  Jednolity portal cyfrowy da wszystkim mieszkańcom UE możliwość załatwienia przez internet podstawowych spraw urzędowych, takich jak pobranie aktu urodzenia, odnowienie dowodu osobistego czy rejestracja firmy. I to z każdego zakątka Unii.

 • Jeśli nie podaliśmy w akcie urodzenia, małżeństwa czy zgonu wszystkich danych (np. drugiego imienia), możemy swój błąd naprawić. W tym celu musimy złożyć...

 • Odpis aktu stanu cywilnego, aktu urodzenia lub małżeństwa można załatwić przez internet, za pośrednictwem portalu gov.pl - przypomina resort cyfryzacji. Z tego rodzaju usługi skorzystało już blisko 41 tys. osób.

 • ...ojciec ma prawo do dwóch dni okolicznościowego urlopu. Żeby go otrzymać, musi przedstawić swojemu pracodawcy akt urodzenia dziecka. Urlop okolicznościowy nie jest jednak jedynym ojcowskim przywilejem(...) tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt albo jednoczesnego adoptowania dwojga dzieci) i jest liczony od dnia porodu (lub dnia przysposobienia). Pierwsze 14 tygodni zarezerwowane jest wyłącznie dla matki...

 • Paraliż urzędów stanu cywilnego. Kto jest winny, że na odpis aktu czekamy miesiąc?

  Teoretycznie odpis aktu stanu cywilnego powinniśmy dostać w ciągu 7-10 dni. W praktyce zajmuje to nawet trzykrotnie więcej czasu. Trwa szukanie winnych tej sytuacji. I pieniędzy, żeby usprawnić procedury.

 • Co wpisać w akcie urodzenia nieślubnego dziecka?

  Córka niedługo zostanie matką. Ojcostwo będzie ustalane sądownie. Czy w akcie urodzenia można wpisać dane ojca, który się nie przyznaje do dziecka?

 • Przechowywanie "nadmiarowych" dokumentów w aktach osobowych

  Prowadzenie dokumentacji pracowniczej jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy. Realizacja tego obowiązku wymaga gromadzenia szeregu danych dotyczących pracownika. Ich źródłem są świadectwa pracy, kwestionariusze osobowe, zaświadczenia o ukończonych kursach, świadectwa szkolne i inne dokumenty uzyskiwane przez pracodawcę. Po wejściu w życie RODO pojawiło się pytanie o dopuszczalność przechowywania tak obszernej bazy danych.