• Informacje na temat:

  akty prawne

Artykuły na temat: akty prawne
 • Rządowe Centrum Legislacji (RCL) uruchomiło Publiczny Portal Informacji o Prawie pod adresem ppiop.rcl.gov.pl. Możemy na nim odnaleźć akty prawne, sprawdzić, czy wydano rozporządzenie do ustawy albo czy zrealizowano orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Dostęp do portalu jest bezpłatny.

 • Nowe akty prawne: Polska bije rekordy

  Jeżeli w końcówce roku zostanie utrzymana taka dynamika tworzenia nowych aktów prawnych, jak to było przez trzy kwartały tego roku, gdy wynosiła 8,3 proc., to 2017 r. będzie rekordowy w całej historii Polski. Utrzymanie dynamiki oznaczałoby, że w życie wejdzie 34,6 tys. stron nowych przepisów.

 • Potrzebujesz porady prawnej lub pomocy w napisaniu pisma sądowego lub do urzędu, a nie stać cię na prawnika? Skorzystaj ze strony mapaporadnictwa.org.

 • W Polsce nowe akty prawne produkuje się na potęgę

  Średnio 4 godziny i 17 minut musiałby poświęcić każdego dnia roboczego polski obywatel, aby zapoznać się ze zmianami prawnymi wprowadzonymi w 2016 r. - wynika z najnowszego "Barometru stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce". W życie weszły wówczas nowe ustawy i rozporządzenia liczące blisko 32 tys. stron maszynopisu. To historyczny rekord.

 • ...oblicza i pobiera należny podatek (jeśli trzeba go zapłacić). Pozostałe akty darowizny obdarowany musi zgłosić osobiście. Warto to zrobić, ponieważ w razie kontroli urzędu skarbowego będziemy mieli...

 • Ekspansja zagraniczna. Aspekty prawne - gdzie szukać pomocy?

  W poprzednim artykule omawialiśmy aspekty związane z podjęciem decyzji o rozpoczęciu eksportu. Analiza dotychczasowej działalności, pytanie o pozycję na rynku krajowym, określenie mocnych i słabych stron firmy oraz opracowana strategia w sytuacjach kryzysowych pomogą nam ocenić, czy jesteśmy w stanie wywalczyć mocną pozycję zagranicą.

 • Choć brzmi to absurdalnie, to jednak jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji, jest napisanie reklamacji na poczcie. Operatorzy pocztowi, którzy zawarli umowę o świadczenie usługi pocztowej z nadawcą, odpowiadają za należyte jej wykonanie. Zakres ich odpowiedzialności jest ściśle określony przez właściwe akty prawne. Zgodnie z ustawą klientowi przysługuje odszkodowanie za utratę przesyłki lub paczki...

 • Dla kogo nowe zwolnienia podatkowe? Czy Polska zwiększy swą konkurencyjność?

  Pomysł, aby uczynić z Polski jedną, wielką specjalną strefę ekonomiczną ma być zrealizowany poprzez wprowadzenie ustawy o wspieraniu nowych inwestycji. Sama ustawa została już uchwalona, jednak nadal czekamy na akty wykonawcze.

 • Zmiany w Kodeksie pracy wciąż niepewne

  .... Radca prawny ocenia, że pozytywny jest m.in. pomysł rozdzielenia nowych przepisów na dwa odrębne akty prawne: indywidualny i zbiorowy kodeks prawa pracy. Pierwszy ureguluje wszelkie kwestie na linii(...) udostępnione, mam przekonanie graniczące z pewnością, że pracodawcy - a tym bardziej pracownicy - nie udźwignęliby proponowanych zmian i mieliby duże problemy z ich praktycznym zastosowaniem - mówi...

 • Polski koszmar: 62 lata potrzeba na przeczytanie ustaw i rozporządzeń wydanych w 2017 r.

  W 2017 r. w życie weszło 27 118 stron maszynopisu nowych aktów prawnych - to o 15 proc. mniej niż w poprzednim, rekordowym roku. Żeby przeczytać nowe akty prawne, w 2017 r. trzeba było poświęcić na to 3 godziny i 37 minut każdego dnia roboczego. Jeśli by czytać je razem z odniesieniami - trzeba by to robić przez 62 lata.