• Informacje na temat:

  archeton

Artykuły na temat: archeton
 • ...projektowania lub budowlane nie będą wyłącznie predestynowane do wystawiania świadectw charakterystyki energetycznej. - mówi Anna Macina z firmy ARCHETON Sp. z o.o. Lista osób mogących wystawiać świadectwa na...

 • Sąsiedztwo a uzyskanie warunków zabudowy

  Planując budowę domu lub zakup działki warto zwrócić uwagę, czy upatrzona przez nas działka znajduje się na obszarze objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie, konieczne jest wystąpienie z wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy.

 • Łatwiejszy zwrot już w 2010 r.?

  Zwrot VAT należy się z tytułu zakupu materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem domu czy też mieszkania. Aktualnie, urząd skarbowy zwraca koszty związane z zakupem materiałów budowlanych, na które od 1 maja 2004 r. wzrosła stawka podatku VAT z 7% na 22%.

 • Sposoby na szybszą budowę

  Czy 2010 r. przyniesie uproszczenie procedur administracyjnych w ubieganiu się o pozwolenie na budowę domu? Miejmy nadzieje, że tak. Z taką inicjatywą wystąpiła komisja sejmowa Przyjazne Państwo i Związek Gmin Wiejskich w listopadzie 2009 r.

 • Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków stanowi rozsądną alternatywę dla zwykłego zbiornika z szambem. Przemawia za tym przede wszystkim proekologiczność rozwiązania oraz pojawiające się w niedalekiej perspektywie oszczędności - choćby dlatego, że wiąże się z tym brak konieczności ponoszenia kosztów wywozu szamba. Poza tym taka oczyszczalnia jest prosta w obsłudze i stosunkowo niedroga, a inwestycja zwraca się już po kilku latach.

 • Ceny gruntów będą rosnąć

  Odrolnienie gruntów pod zabudowę może być bardzo czasochłonne.

 • Marzenia o własnym domu nie musi zatrzeć obecna sytuacja na rynku finansowym. Nowelizacja ustawy o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania z 2 stycznia br. wprowadziła zasadnicze zmiany.

 • Zmiany w systemie budownictwa społecznego

  Historia budownictwa społecznego w Polsce sięga roku 1995, kiedy weszła w życie ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Był to swoistego rodzaju wyraz pomocy państwa, kierowany wobec średniozamożnych i niezamożnych polskich gospodarstw domowych, które poprzez preferencyjne warunku najmu mogły zamieszkiwać w mieszkaniach wybudowanych w ramach wsparcia tego segmentu budownictwa mieszkaniowego.

 • Wybudować dom - jak to łatwo powiedzieć

  Nastanie kolejnej, ożywczej pory roku może sprawić, że wpadniemy na odważny pomysł wybudowania własnego kąta. Jest to wręcz idealny czas, aby nieśmiało świdrującą, od paru zapewne lat, w naszych głowach ideę zamienić w czyn. Łatwo powiedzieć, gorzej wykonać, ale z drugiej strony trzeba sobie powiedzieć - jeśli nie teraz, to kiedy?

 • Wzrost limitu na zwrot VAT-u za materiały budowlane

  Budowa domu niewątpliwie wymaga zaopatrzenia się w całą gamę drogich materiałów budowlanych, bez których żadna inwestycja nie mogłaby się obejść. Każdy przeciętny konsument zdaje sobie sprawę, że wydatki poniesione na zakup określonych materiałów mogą sięgać wysokich sum, które zaś w dużej mierze podyktowane są wysoką stawką podatku VAT.