• Informacje na temat:

  badania lekarskie do pracy

Artykuły na temat: badania lekarskie do pracy
 • Zmieniasz pracę? Powinnaś wykonać wstępne badania lekarskie. Mają one wykazać, czy jesteś zdolna do wykonywania pracy na danym stanowisku. Z obowiązku...

 • Mniej badań lekarskich od 1 kwietnia

  1 kwietnia weszła w życie kolejna zmiana przepisów w ramach pakietu zmian ułatwiających prowadzenie działalności. Przedsiębiorca nie będzie musiał fundować wstępnych badań lekarskich pracownikowi, którego zatrudnia ponownie lub który właśnie zmienia firmę, jeśli pracownik będzie dysponować odpowiednim i aktualnym orzeczeniem od lekarza medycyny pracy.

 • Odpowiada nasz ekspert: Rzeczywiście, od 1 kwietnia 2015 obowiązują nowe przepisy w zakresie kierowania na wstępne badania lekarskie. Teraz osoba, która zmieni pracę, nie będzie już musiała wykonywać wstępnych badań lekarskich, jeżeli podejmie zatrudnienie na stanowisku o podobnym charakterze, a jej dotychczasowe badania są ważne. Wystarczy, że nowy pracodawca...

 • Samochód służbowy lub prywatny jest coraz bardziej rozpowszechnionym narzędziem pracy. W niektórych grupach zawodowych, jak w przypadku kierowców zawodowych, jest on niezbędny do wykonywania pracy. W innych branżach, związanych z zatrudnianiem pracowników mobilnych, również jest ważnym elementem wyposażenia stanowiska pracy.

 • .... Badania wstępne są też ważne przy zmianie pracodawcy na innego – pod warunkiem, że warunki zatrudnienia na nowym stanowisku są takie jak na poprzednim stanowisku. Przerwa od zakończenia pracy w jednej firmie i rozpoczęcia jej w innej nie może być dłuższa niż 30 dni. W powyższych przypadkach wystarczy aktualne orzeczenie lekarskie, o ile pracodawca potwierdzi, że warunki pracy są zbieżne...

 • Polacy na L4: Jakie są efekty kontroli zwolnień lekarskich?

  Jak poinformował ZUS, w efekcie kontroli zwolnień lekarskich w 2017 r. wstrzymano lub cofnięto świadczenia chorobowe na kwotę 200,7 mln zł. Rok wcześniej było to 203,8 mln zł. ZUS prowadzi kontrole zarówno pod kątem prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jak i prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich.

 • ...zacznie odchodzić do lamusa. Zastąpi je e-zwolnienie, które drogą elektroniczną z gabinetu lekarskiego trafi do ZUS i do pracodawcy. To rozwiązanie ma swoje plusy, ale też minusy. System nas wyręczy Do tej pory wypisane przez lekarza zwolnienie trzeba było w ciągu 7 dni dostarczyć do działu kadr w pracy. Gdy choroba nam to uniemożliwiała, ktoś inny musiał zawieźć papiery...

 • Kłopotliwy obowiązek przedsiębiorców

  Zatrudnieni na umowę o pracę Polacy muszą cyklicznie przeprowadzać badania pozwalające im wykonywać swój zawód. W jaki sposób i którzy przedsiębiorcy starają się skracać związany z tym czas nieobecności pracowników?

 • Gdy pracownicy nadużywają zwolnień lekarskich

  ...​Brak wystarczającej liczby dni urlopu wypoczynkowego lub odmowa jego przyznania, np. gdy nadarzy się okazyjny, bardzo atrakcyjny wyjazd zagraniczny, skłaniają niekiedy pracowników do usprawiedliwienia nieobecności w pracy zwolnieniem lekarskim.

 • 15 procent bez badań okresowych

  Nie wszystkie firmy właściwie wywiązują się z obowiązku kierowania pracowników na profilaktyczne badania lekarskie. Inspekcja pracy wciąż stwierdza nieprawidłowości w przestrzeganiu przepisów regulujących te zadania pracodawców - donosi "Puls Biznesu".