• Informacje na temat:

  budownictwo w prl

Artykuły na temat: budownictwo w prl
 • Połowa Polaków mieszka w lokum z PRL-u

  W ostatnich 25 latach mieliśmy do czynienia z bardzo szybkim rozwojem budownictwa deweloperskiego. Dane GUS-u potwierdzają jednak to, co można zauważyć podczas zwiedzania polskich miast. Lokale i domy wybudowane w czasach PRL-u wciąż odgrywają największą rolę na rynku mieszkaniowym. W lokum pochodzącym z Polski Ludowej mieszka około połowa rodaków. Najbardziej popularne są budynki z lat 60., 70

 • Mieszkania są dziś o 1/3 większe niż za PRL-u

  Najwięcej powstaje teraz mieszkań 50-metrowych - wynika z danych zebranych przez GUS. Choć nabywcy chętnie kupowaliby możliwie tanie, a więc małe lokale, to regulacje prawne nie pozwalają już tworzyć tak niewielkich lokali jak w XX wieku. Mniej niż 30 m kw. ma zaledwie jedno mieszkanie deweloperskie na 60.

 • Sprawdzamy, ile trzeba zapłacić za hotel albo pensjonat

  Szybko rosnące wyniki branży turystycznej, sprawiają że inwestorzy coraz bardziej interesują się projektami hotelowymi. Nie zawsze jednak dysponują odpowiednimi terenami pod nowe inwestycje. Stąd na celownik firm trafiają starsze obiekty o charakterze hotelowym. Stosunkowo najniżej wyceniane są starsze nieruchomości pensjonatowe, hotelowe z okresu PRL.

 • Budownictwo: Polacy wybierają coraz mniejsze domy

  Polacy preferują stosunkowo niewielkie metraże domów jednorodzinnych. Standardowe powierzchnie to około 120-130 mkw. Na rynku wtórnym takich nieruchomości ceny są mocno zróżnicowane w zależności od standardu, typu budownictwa, wielkości i lokalizacji.

 • Nowe budownictwo czy wielka płyta? Gdzie żyje się lepiej?

  Wybór pomiędzy nowym budownictwem, a mieszkaniami w bloku z wielkiej płyty nie jest tak oczywisty jak mogłoby się wydawać. Zwolennicy lokali pochodzących z rynku pierwotnego przedstawiają wiele korzyści płynących z takiego zakupu. Jednak nie ulega wątpliwości, że zakup mieszkań z wielkiej płyty także ma swoje zalety. Z pewnością warto określić wszystkie plusy i minusy obu rozwiązań oraz ustalić, gdzie żyje się lepiej.

 • Bloki z wielkiej płyty - ile jeszcze wytrzymają?

  W Polsce znajduje się ponad 4 miliony mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Budowano je w PRL-u i zakładano, że będą stać maksymalnie 50-70 lat. Dziś bloki stoją w najlepsze, a mieszkania cieszą się stałą popularnością. Jednak coraz większe grono inwestorów zastanawia się ile jeszcze wytrzymają i czy w ogóle warto kupować mieszkanie w bloku z wielkiej płyty?

 • Mieszkania z PRL nie do pobicia?

  Zdaniem Bartosza Turka analityka z Open Finance, koniunktura na rynku mieszkaniowym trwa w najlepsze. Polacy kupują najwięcej mieszkań, a deweloperzy budują ich najwięcej w historii. Jednak za Gierka budowano znacznie więcej niż w aktualnym boomie.

 • Miejskie blokowiska. Polacy je porzucą?

  Wielka płyta, czyli mieszkania budowane w czasach PRL ciągle - mimo szeregu niedostatków - cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Nie ulega jednak wątpliwości, że standard tych obiektów odbiega od tego, którym cechuje się obecne budownictwo. Jednak w wielkiej płycie - wg szacunków - żyje około 12 mln Polaków.

 • Stabilne ceny domów na sprzedaż

  Niewielkie domy jednorodzinne o dobrych parametrach energetycznych - te cieszą się największym wzięciem na rynku wtórnym. Klienci natomiast dużo rzadziej decydują się na domy duże i wykonane w starszej technologii, niemodernizowane pod względem energetycznym.

 • Wielka płyta nie straci wzięcia na rynku mieszkaniowym

  W Polsce stoi ponad 4 mln mieszkań postawionych w technologii wielkiej płyty, a więc mieszka w nich nawet kilkanaście milionów obywateli. Blok z czasów PRL to ciągle najczęstsze mieszkanie spotykane w ofertach z rynku wtórnego.