• Informacje na temat:

  budżet gospodarstw domowych wg gus

Artykuły na temat: budżet gospodarstw domowych wg gus
 • Koszty życia, czyli na co stać Polaków?

  Zgodnie z badaniami GUS-u dotyczącymi budżetów gospodarstw domowych Polaków z 2012 roku ponad połowa gospodarstw domowych w ubiegłym roku oceniała swoją sytuację materialną jako przeciętną, a co(...) we wskaźnikach prezentowanych przez GUS? Ile pieniędzy wydają Polacy, a ile mogą odłożyć na przyszłość? Artykuł prezentuje dane na temat dochodów gospodarstw domowych i kosztów życia Polaków.

 • Ile jest warta praca domowa wyliczył GUS

  Pranie, gotowanie, sprzątanie w garażu. Ile są warte te drobne obowiązki? Główny Urząd Statystyczny podliczył to. Przeciętna miesięczna wartość pracy domowej wykonywanej przez kobietę przekracza 2100 złotych a przez mężczyznę 1200 złotych.

 • ​Na czym polega pułapka 500 plus?

  Konstrukcja programu 500 plus nie promuje zatrudnienia, a ostatnie dane GUS sugerują nawet, że może ona sprzyjać wzrostowi bierności zawodowej. Prawdopodobnie ok. 2,5 miliona rodziców zastanawia się obecnie, czy warto podjąć zatrudnienie, dłużej pracować, albo poprawiać swoje kwalifikacje, ryzykując przy tym utratę świadczenia rodzinnego - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

 • Projekt: 40 proc. gospodarstw domowych mogłoby otrzymać dopłaty do czynszów

  Możliwość ubiegania się o dopłaty do czynszów mieszkaniowych w pierwszych latach najmu zakłada projekt ustawy, który w poniedziałek skierowano do konsultacji publicznych. Zgodnie z nim 40 proc. gospodarstw domowych mogłoby otrzymać dopłaty.

 • Kto traci najwięcej, podejmując pracę

  .... Zdecydowana większość z nich to gospodarstwa domowe z jednym dzieckiem - 726 tys., oraz z dwójką dzieci - 611 tys. Rezygnacja z kryterium dochodowego na pierwsze dziecko lub jego znaczne podniesienie oznacza dla budżetu państwa, a więc wszystkich podatników, wzrost kosztów programu prawdopodobnie o kilkanaście miliardów złotych rocznie. Pułapka wynikająca z rządowego programu polega na tym, że...

 • Żelazny budżet na drobne przyjemności

  Na swoje przyjemności wydajemy średnio 168 zł miesięcznie, co dziesiąty z nas może przeznaczyć na ten cel ponad 300 zł miesięcznie, ale jednocześnie ponad jedna czwarta musi się ograniczyć do kwoty 50 zł. Takie wyniki przynosi badanie "Finanse Polaków" wykonane przez PBS na zlecenie Providenta z okazji 20-lecia firmy.

 • Najlepiej i najgorzej zarabiający w jednym miejscu. Nierówności dochodowe w Polsce

  ...kątem nierówności dochodowych. Do tej pory głównym źródłem informacji o nierównościach były badania budżetów gospodarstw domowych, które robił GUS. I z których wynikało, że rozpiętość dochodowa(...) ministerstwa wynika, że nierówności są większe i wynoszą 0,51. Ale dane GUS i MF nie są porównywalne. GUS opiera się na ankietach, a nie twardych informacjach, eksperci zarzucają jego badaniom, że za słabo...

 • GUS podał dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej za październik

  Produkcja przemysłowa w październiku spadła o 1,3 proc. rdr, a w porównaniu z wrześniem br. spadła o 2,5 proc. - wynika z poniedziałkowego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Ekonomiści w tzw. konsenusie rynkowym spodziewali się wzrostu produkcji o 1,1 proc. w ujęciu rocznym i spadku o 0,1 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem.

 • ...minimalnej wzrosną również dochody rozporządzalne gospodarstw domowych. W wariancie proponowanym przez MRPiPS (2100 zł), dochody pracowników i ich rodzin wzrosną o 1,1 mld zł netto" - napisano w ocenie(...) wydatków budżetu państwa w 2018 r. o około 164,2 mln zł w skali roku. "Skutki finansowe będą realnie niższe, gdyż część wydatków wpłynie do budżetu państwa w postaci podatku dochodowego od osób fizycznych...

 • Eurostat: Tylko co trzecie gospodarstwo domowe w UE ma dzieci

  W 2017 r. Unia Europejska liczyła 220 mln gospodarstw domowych, z czego 65,4 mln, czyli prawie jedna trzecia, miała dzieci - poinformował Eurostat. Polska pod tym względem znajduje się w czołówce.