• Informacje na temat:

  ceny pola rolnego 2014

Artykuły na temat: ceny pola rolnego 2014
 • Bezrobocie w Polsce to fikcja. Masa ludzi pracuje w "podziemiu"

  ...korzystny niż ten cywilnoprawny - zachęci młodocianych do stałej współpracy). - Jednak nawet upowszechnienie oferty zatrudnienia nie gwarantuje znalezienia chętnych do pracy. W Polanicy-Zdroju(...) - gdyby nie cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych, brakowałoby chętnych do pracy przy zbieraniu plonów rolnych lub podjęcia usług opiekuńczych. Polacy coraz częściej odmawiają...

 • Czy inne kraje UE też chronią ziemię rolną?

  Od 1 maja 2016 r. obowiązują kontrowersyjne przepisy, które ograniczyły obrót polską ziemią rolną. W uzasadnieniu dotyczącym tych regulacji możemy przeczytać, że podobne rozwiązania są stosowane na terenie Niemiec oraz Francji.

 • Praca dla replikanta

  ...amerykańskie pola, zmniejszyła zatrudnienie z kilkudziesięciu procent w XX wieku do zaledwie 2 proc. obecnie. Efekty społeczne są zatrważające - gdy w latach 50. ubiegłego wieku na farmach południowych(...) jest ich mało, ale to tylko kwestia czasu - ceny wkrótce zaczną spadać. Dnia ani godziny nie znają dziennikarze, pisarze i nauczyciele. Programy komputerowe zaczynają tworzyć teksty informacyjne...

 • Ziemia rolna znowu droższa

  29,8 tys. zł - tyle płacono w Polsce za przeciętny hektar ziemi rolnej - wynika z indeksu wartości ziemi rolnej stworzonego przez Lion's Bank. W ciągu kwartału stawka ta wzrosła o ponad 2 tys. zł. Najmocniej zyskuje na wartości ziemia o najniższej jakości.

 • Państwowe grunty rolne podrożały o 15 proc. W tym roku na ceny i liczbę transakcji wpłyną nowe przepisy o obrocie ziemią

  Rosną ceny gruntów rolnych. W ubiegłym roku za hektar państwowych gruntów trzeba było zapłacić średnio 29,5 tys. zł. To blisko 15 proc. więcej niż rok wcześniej. W ciągu ponad 20 lat ceny wzrosły blisko 60-krotnie. Na wolnym rynku ziemia jest jeszcze droższa - średnio hektar kosztuje 38,6 tys. zł. Wyższe ceny to efekt większego popytu, do którego przyczyniły się zapowiedzi nowych regulacji

 • Światowe ceny żywności stopniowo rosną

  Indeks cen żywności FAO zwiększył się w październiku do 172,6 pkt. wobec 171,4 pkt. we wrześniu (+0,7% m/m). Jednocześnie jest to trzeci miesiąc z rzędu, w którym indeks cen żywności FAO zwiększył się w ujęciu rocznym (+9,1% r/r w październiku wobec 10,4% we wrześniu)

 • Kiedy ceny żywności zaczną rosnąć?

  Zgodnie z danymi GUS, od maja 2014 r. mamy do czynienia z utrzymującą się deflacją żywności i napojów bezalkoholowych, tj. spadkiem cen tych produktów w ujęciu rocznym. Przedmiotem poniższej analizy jest odpowiedź na pytanie, jak długo będziemy mieli jeszcze do czynienia z ujemnym tempem wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych.

 • Ceny żywności szybko nie wzrosną!

  Zdaniem analityków Credit Agricole Bank Polska nasza gospodarka, dołek cenowy ma za sobą. Z niskimi cenami będziemy do IV kw. br. gdzie dynamika cen żywności osiągnie wartość dodatnią.

 • Trwają prace nad regulacją obrotu ziemią rolną. Większość państw UE wdrożyła już podobne

  Cena ziemi rolnej w obrocie prywatnym w Polsce, w zależności od klasy ziemi i województwa, kształtuje się na poziomie 3,5-15 tys. euro za hektar. W Niemczech jest to 20-30 tys. euro, a w Holandii - około 55 tys. Jeżeli Polska nie wprowadzi żadnych ograniczeń w obrocie ziemią, od maja 2016 roku istnieje duże ryzyko wykupu ziemi przez obcokrajowców w celach spekulacyjnych.

 • Czy to już koniec spadku cen żywności na światowym rynku?

  Indeks cen żywności FAO zwiększył się we wrześniu do 156,3 pkt. wobec 155,1 pkt. w sierpniu, kiedy to osiągnął on najniższą wartość od kwietnia 2009 r. Jednocześnie jest to jego pierwszy wzrost od marca 2014 r. Przedmiotem poniższej analizy jest odpowiedź na pytanie, czy w najbliższym czasie można oczekiwać trwałego wzrostu cen żywności na światowym rynku.