• Informacje na temat:

  co można odliczyć od podatku

Artykuły na temat: co można odliczyć od podatku
 • Kto w 2014 roku uczynił darowiznę na publiczny cel, będzie mógł ją odliczyć przy rozliczeniu podatku.

 • Wkrótce wejdą w życie znowelizowane przepisy ustawy o PIT i ustawy o CIT, które umożliwią odliczanie od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych, ponoszonych przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową. Chodzi o ustawę z 25 września 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności.

 • Jeżeli sprzedajesz kupione w 2008 r. za kredyt mieszkanie, nie odliczysz od podatku wydatków na spłatę kredytu wynikających ze wzrostu kursu franka do złotego.

 • Odsetki od prywatnego kredytu można wliczyć w koszty działalności, jeśli nieruchomość jest wykorzystywana w firmie

  Można odliczyć część odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Pod warunkiem, że mieszkanie jest wykorzystywane w działalności a odliczeniu podlegać będzie kwota proporcjonalnie przypadająca na tę część mieszkania, którą przedsiębiorca wykorzystuje w biznesie.

 • Wydatki na leki można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, jeśli mamy orzeczenie o jednym z trzech stopni niezdolności do pracy lub niepełnosprawności albo o którejkolwiek grupie inwalidzkiej. Może więc Pani skorzystać z tej ulgi, gdy kwota miesięcznych wydatków na zakup leków przekroczyła 100 zł. Wówczas odlicza Pani od podatku różnicę, czyli to, co wydała Pani ponad 100 zł. Aby skorzystać...

 • Od dochodu będzie można odliczyć wydatki na termomodernizację domu

  Sejm uchwalił w piątek nowelizację przepisów podatkowych wprowadzając do nich ulgę związaną z inwestycjami w termomodernizację budynków jednorodzinnych. Posłowie zgodzili się na poprawkę PiS zwiększającą odpis podatkowy wobec pierwotnej propozycji rządu.

 • Wystawiłam zmarłemu mężowi nagrobek. Czy koszt tego mogę odliczyć od podatku spadkowego? Halina, Suwałki...

 • Będzie można odliczyć więcej w ramach ulgi rehabilitacyjnej

  Nie trzeba będzie udowadniać, że auto było wykorzystywane na dojazdy na zabiegi. Niepełnosprawny lub jego opiekun odejmą 2280 zł, jeśli tylko mają samochód.

 • W zeszłym roku rozstałam się z mężem (rozwód jest w toku od marca). Czy w związku z tym mogę się rozliczyć jako samotna matka? Czy będę mogła odliczyć jakąś kwotę na dziecko? Czy są jeszcze jakieś inne ulgi, z których można skorzystać? Krystyna z Chełma.

 • Odliczenie VAT-u z duplikatu faktury

  Jeśli faktura zakupu gdzieś się zawieruszy, możemy wystąpić do sprzedawcy o duplikat. Jeśli pierwotny dokument nigdy do nas nie dotarł, odliczenie VAT-u będzie możliwe dopiero wtedy, kiedy dostaniemy jego duplikat. Ma on bowiem moc prawną równą fakturze pierwotnej i stanowi na równi z nią podstawę do odliczenia podatku.