• Informacje na temat:

  co to jest inflacja

Artykuły na temat: co to jest inflacja
 • Informacje o inflacji podaje Główny Urząd Statystyczny, a najpopularniejszą jej miarą jest indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Narodowy Bank Polski dąży do tego by inflacja wynosiła 2,5 proc.

 • Polską gospodarkę charakteryzuje wysoki wzrost wynagrodzeń, związany z niską stopą bezrobocia, i wysoka dynamika konsumpcji prywatnej. Największym zaskoczeniem jest jednak inflacja. - Dynamika konsumpcji utrzyma się na wysokim poziomie przez cały rok - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

 • To nie płace napędzają inflację

  Realny wzrost wynagrodzeń w firmach wyniósł w ostatnich miesiącach 1,4 proc. Większość przyrostu płac zjadła inflacja.

 • Powrót inflacji. Ceny będą rosnąć

  Ceny mają wzrosnąć o 1,3 proc. Taką inflację przewidział rząd w ustawie budżetowej na 2017 r. Powrót inflacji nie jest dobrą wiadomością, bo osłabi ona dochody gospodarstw domowych.

 • Będzie bój o wyższą płacę minimalną

  ...jest konieczna ze względu na wzrost kosztów utrzymania gospodarstw domowych (inflacja w lutym wyniosła 2,2 proc., a w marcu - 2 proc.; rok do roku). Tym samym wykluczają oni podwyżkę w wysokości(...) biernych zawodowo, których w Polsce wciąż jest bardzo dużo (13,4 mln osób w wieku co najmniej 15 lat). A w dobie zapaści demograficznej i coraz powszechniejszych problemów z brakiem rąk do pracy wszystkim...

 • Inflacja CPI wzrosła w czerwcu do -0,8% r/r (vs. -0,9% r/r w maju) pomimo spadku inflacji bazowej z 0,4% r/r do 0,2% r/r. Po silnym wzroście inflacji w 2q oczekujemy wyhamowania trendu wzrostowego w 3q i ponownego przyspieszenia w 4q. Prognozujemy, że inflacja CPI do września będzie w przedziale -0,8/-0,5% r/r, a później powróci w okolice zera w grudniu.

 • Po raz pierwszy od 20 lat spadną w tym roku realne wynagrodzenia - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

 • Wskaźnik inflacji bazowej, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniósł we wrześniu 0,2 proc. rdr wobec 0,4 proc. w sierpniu - podał w piątek NBP.

 • Wynagrodzenia w branży reklamowej przegrywają z inflacją

  ...wynagrodzenia wzrosły, dla 11 stanowisk spadły w porównaniu z rokiem ubiegłym. Szybsza dynamika wzrostu płac obserwowana jest w obrębie grup stanowisk, które występują też w innych sektorach (np. finanse), może to oznaczać, iż zatrzymanie pracowników z tych działów w firmie jest obecnie trudniejsze niż pracowników ze specjalizacją w reklamie/mediach. Naj naj... Najwyższe osiągane wartości...

 • Analitycy - inflacja będzie rosnąć

  Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii prognozuje, że inflacja w lutym spadnie do 1,8 proc. rdr z 1,9 proc. w styczniu, a w ujęciu miesięcznym ceny wzrosną o 0,1 proc.