• Informacje na temat:

  co to jest inflacja

Artykuły na temat: co to jest inflacja
 • Informacje o inflacji podaje Główny Urząd Statystyczny, a najpopularniejszą jej miarą jest indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Narodowy Bank Polski dąży do tego by inflacja wynosiła 2,5 proc.

 • Polską gospodarkę charakteryzuje wysoki wzrost wynagrodzeń, związany z niską stopą bezrobocia, i wysoka dynamika konsumpcji prywatnej. Największym zaskoczeniem jest jednak inflacja. - Dynamika konsumpcji utrzyma się na wysokim poziomie przez cały rok - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

 • To nie płace napędzają inflację

  Realny wzrost wynagrodzeń w firmach wyniósł w ostatnich miesiącach 1,4 proc. Większość przyrostu płac zjadła inflacja.

 • Powrót inflacji. Ceny będą rosnąć

  Ceny mają wzrosnąć o 1,3 proc. Taką inflację przewidział rząd w ustawie budżetowej na 2017 r. Powrót inflacji nie jest dobrą wiadomością, bo osłabi ona dochody gospodarstw domowych.

 • Będzie bój o wyższą płacę minimalną

  ...jest konieczna ze względu na wzrost kosztów utrzymania gospodarstw domowych (inflacja w lutym wyniosła 2,2 proc., a w marcu - 2 proc.; rok do roku). Tym samym wykluczają oni podwyżkę w wysokości(...) biernych zawodowo, których w Polsce wciąż jest bardzo dużo (13,4 mln osób w wieku co najmniej 15 lat). A w dobie zapaści demograficznej i coraz powszechniejszych problemów z brakiem rąk do pracy wszystkim...

 • Inflacja CPI wzrosła w czerwcu do -0,8% r/r (vs. -0,9% r/r w maju) pomimo spadku inflacji bazowej z 0,4% r/r do 0,2% r/r. Po silnym wzroście inflacji w 2q oczekujemy wyhamowania trendu wzrostowego w 3q i ponownego przyspieszenia w 4q. Prognozujemy, że inflacja CPI do września będzie w przedziale -0,8/-0,5% r/r, a później powróci w okolice zera w grudniu.

 • Po raz pierwszy od 20 lat spadną w tym roku realne wynagrodzenia - stwierdza "Dziennik Gazeta Prawna".

 • Wskaźnik inflacji bazowej, po wyłączeniu cen żywności i energii, wyniósł we wrześniu 0,2 proc. rdr wobec 0,4 proc. w sierpniu - podał w piątek NBP.

 • Wynagrodzenia w branży reklamowej przegrywają z inflacją

  ...wynagrodzenia wzrosły, dla 11 stanowisk spadły w porównaniu z rokiem ubiegłym. Szybsza dynamika wzrostu płac obserwowana jest w obrębie grup stanowisk, które występują też w innych sektorach (np. finanse), może to oznaczać, iż zatrzymanie pracowników z tych działów w firmie jest obecnie trudniejsze niż pracowników ze specjalizacją w reklamie/mediach. Naj naj... Najwyższe osiągane wartości...

 • Spadek inflacji może być mylący

  Wszystko wskazuje na to, że inflacja osiągnęła w lipcu swój tegoroczny szczyt. W kolejnych miesiącach będzie coraz słabsza, być może spadając pod koniec roku nawet poniżej 1,5 proc. Ta tendencja nie powinna jednak zmylić czujności, bo wkrótce wzrost cen może odrodzić się ze zdwojoną siłą.