• Informacje na temat:

  czy jest podatek od sprzedaży mieszkania

Artykuły na temat: czy jest podatek od sprzedaży mieszkania
 • W 2012 roku zmarła moja mama. Odziedziczyłam po niej mieszkanie w bloku. Przez dwa lata je wynajmowałam. Potem przez jakiś czas za darmo mieszkali tam kuzyni. Teraz stoi puste. Postanowiłam je sprzedać. Czy będę musiała zapłacić podatek? Liliana, Warszawa...

 • Zwolnienie z podatku dzięki odkupieniu części mieszkania od małżonka?

  Podatku od dochodu ze sprzedaży nieruchomości można uniknąć, przeznaczając uzyskane środki na realizację potrzeb własnych mieszkaniowych. W grę wchodzi remont oraz zakup nieruchomości lub udziału w nieruchomości. Czy w ramach ulgi można kupić nieruchomość lub udział w niej od małżonka?

 • Od blisko 5 lat jestem właścicielką mieszkania w górach. Myślałam, że kiedyś tam się przeniosę, ale wpadłam w długi i zmuszona będę sprzedać to lokum, aby je spłacić. Proszę o informację, ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania i czy muszę go zapłacić, jeśli kupiłam je już prawie 5 lat temu? Sabina z Kielc...

 • Jak nie płacić podatku od sprzedaży nieruchomości?

  Osoby fizyczne, zamieszkałe na terenie naszego kraju, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich przychodów. Wśród nich wyróżnić można nie tylko przychody z pracy czy działalności gospodarczej, ale także z nieruchomości położonych na terenie Polski, w tym także ze sprzedaży takiej nieruchomości. Istnieją jednak przypadki, w których zapłaty takiego podatku można uniknąć. Co trzeba zrobić?

 • Podjęłam decyzję o rozstaniu z partnerem i w związku z tym jestem zmuszona sprzedać mieszkanie, na które wzięłam kredyt około 4 lata temu. Niestety, nie wiem, czy będę musiała zapłacić za to podatek i w jakiej wysokości. Czy mogę prosić o pomoc? Monika Drejer z Oleszna...

 • Kto daje i odbiera, płaci podatek do sprzedaży mieszkania

  Zwrot darowizny z punktu widzenia podatkowego jest równoznaczny z jej nabyciem. A więc szybka sprzedaż takiego odzyskanego mieszkania będzie wiązać się z koniecznością zapłaty podatku. I na dodatek nie można obniżyć kwoty dochodu z transakcji o wydatki poniesione na zakup mieszkania - uważa Izba Skarbowa w Bydgoszczy.

 • Chcę kupić mieszkanie, ale podobno od takiej transakcji trzeba zapłacić podatek. Czy zawsze?

 • Czy zakup wyposażenia domu pozwala oszczędzić na podatkach?

  Wydatki na remont można odliczyć od przychodu uzyskanego ze sprzedaży mieszkania. Tyle że sama modernizacja nie oznacza, że w takim lokalu można już mieszkać. Potrzebne są meble i sprzęt AGD, aby można było mieszkać. Ale czy te wydatki pomniejszają podatek?

 • Rodzice mieli własnościowe mieszkanie. Mama zmarła w 2003 r., tata w 2009 r. Spadek przypadł mnie i bratu. Czy jeśli sprzedamy mieszkanie, to będziemy płacić podatek?

 • Po przekształceniu spółdzielczego prawa do lokalu trzeba odczekać pięć lat, aby nie zapłacić PIT

  Spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego jest prawem niezbywalnym, w związku z czym nie można mówić o jego nabyciu ani też zbyciu w rozumieniu ustawy o PIT. Pięcioletni termin eliminujący zapłatę podatku od sprzedaży mieszkania może być liczony jedynie od daty nabycia prawa zbywalnego, tj. przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w prawo własności.