• Informacje na temat:

  dane osobowe

Artykuły na temat: dane osobowe
 • ...swoje dane po to, by kupiony przedmiot został mu dostarczony do domu, nie oznacza, że chce, by na ten sam adres przysyłano mu inne oferty handlowe. Z treści zgody na przetwarzanie danych osobowych powinno wynikać w sposób niebudzący wątpliwości, w jakim celu, w jakim zakresie i przez kogo dane osobowe będą przetwarzane. Wyrażający zgodę musi mieć pełną świadomość tego, na co się godzi. Wpis do...

 • Co trzeci Polak doświadczył naruszenia danych osobowych

  Co trzeciego Polaka dotknęły negatywne konsekwencje związane z naruszeniem danych osobowych - wynika z badania Fundacji Wiedza To Bezpieczeństwo "Co wiemy o ochronie danych". Często są to niechciane telefony lub e-maile z ofertami, ale zdarzają się także próby wyłudzeń kredytów. 90 proc. respondentów podkreśla, że są świadomi zagrożeń, ale mimo to w wielu przypadkach za utratę danych odpowiadają niedopatrzenia i brak świadomości samych użytkowników.

 • Poszukiwanie pracy sezonowej a ochrona danych osobowych

  ...młodych ludzi. Ich celem nie jest tylko skłonienie kandydatów do pracy by nadesłali swoje CV, na którym mogą znajdować się chociażby takie dane osobowe jak numer telefonu lub adres mailowy, ale również wyłudzenie od poszukujących pracy numeru konta bankowego, skanu dowodu osobistego czy też innego dokumentu zawierającego dane osobowe.

 • Zapomniany w sieci - jak chronić dane osobowe?

  W styczniu 2012 roku Komisja Europejska podjęła pracę nad sporządzeniem i wdrożeniem rozporządzenia w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnym przepływie takich danych (ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych). Prace nad powyższym projektem zostały zwieńczone w dniu 27 kwietnia 2016 roku uchwaleniem ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych.

 • Przed świętami w galerii handlowej podeszła do mnie ankieterka i zadawała pytania dotyczące świątecznych wydatków. Potem poprosiła o dane z dowodu osobistego, potrzebne, jak twierdziła, do konkursu organizowanego przez firmę. Skusiła mnie cennymi nagrodami i pozwoliłam spisać z dowodu moje imię, nazwisko i PESEL. Po powrocie usłyszałam w telewizji informację o oszustach wyłudzających dane osobowe...

 • Ochrona danych osobowych przez mikroprzedsiębiorców

  Prowadzę niewielką działalność gospodarczą. Prowadzę sprzedaż w sklepie stacjonarnym oraz przez internet. Zatrudniam jednego pracownika na 1/2 etatu. Jakie obowiązki ciążą na takich przedsiębiorcach jak ja w związku z ochroną danych osobowych?

 • W ustawie o pomocy społecznej znajduje się pojęcie zgody: na umieszczenie w domu opieki społecznej, na uchylenie decyzji administracyjnej czy na udzielenie świadczeń z pomocy społecznej. O zgodzie na przetwarzanie danych osobowych nie ma w niej mowy. Zatem brak takiej zgody nie może uniemożliwić wypłaty zasiłku. Ośrodki pomocy społecznej gromadzą oczywiście dane osób, którym wypłacają...

 • RODO: Czy nowe prawo lepiej ochroni nasze dane osobowe?

  W maju 2018 r. zacznie obowiązywać unijne Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (tzw. RODO). Oznacza to całkowicie nowe podejście do tego zagadnienia. Konsumenci zyskają więcej praw, natomiast przedsiębiorcy będą musieli skuteczniej chronić nasze dane.

 • To obecnie cenny towar rynkowy! Zwłaszcza dla oszustów i pospolitych złodziei, którzy chcą je wykorzystać w przestępczym celu. Pozyskują więc cudze dane różnymi metodami. Warto poznać ich sztuczki, by nie dać się nabrać lub, co gorsza, okraść!

 • Przetwarzanie danych osobowych dzieci i ich ochrona

  Obecnie w dobie łatwego dostępu do internetu również dzieci są narażone na incydenty naruszeń ochrony ich danych osobowych. Unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych obejmuje szczególną ochroną dane osobowe dzieci. Administratorzy danych przetwarzający dane osobowe dzieci muszą znać podstawowe zasady ich ochrony.