• Informacje na temat:

  darowizna samochodu

Artykuły na temat: darowizna samochodu
 • ...samochodu zsumowana z darowiznami dla syna z ostatnich 5 lat jest niższa niż 9637 zł, to nie musi Pan tego zgłaszać. (...)« W przypadku członków najbliższej rodziny – a więc także i dzieci – obowiązek zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego zależy od jej wartości. Choć każda darowizna na rzecz dzieci jest zwolniona...

 • W połowie 2014 r. wycofałem samochód z działalności gospodarczej. Obecnie samochód ten chcę darować ojcu. Czy w związku z tą darowizną będę musiał wykazać przychód podatkowy i zapłacić podatek od wartości rynkowej pojazdu?

 • Darowizna od rodziców dla dzieci jest zwolniona z podatku od spadków i darowizn. Ale pod pewnym warunkiem – jeśli obdarowany zgłosi do właściwego mu Urzędu...

 • Fiskus kontra rodzina: Kto zapłaci za pożyczkę lub darowiznę

  W sądach administracyjnych raz po raz zapadają wyroki, które każą płacić 20-proc. sankcyjny podatek od wsparcia finansowego udzielonego w ramach najbliższej rodziny. Chodzi o niezgłoszone do urzędu skarbowego pożyczki i darowizny, do których podatnicy przyznają się dopiero wtedy, gdy fiskus ich zapyta, skąd wzięli pieniądze na wydatki niemające pokrycia w ich dochodach. Podatnicy przyznają się do nich, bo nie mają wyjścia. W przeciwnym wypadku grozi im 75-proc. PIT od nieujawnionych dochodów.

 • Generalna zasada jest taka, że darowizna podlega opodatkowaniu. Umowa darowizny powinna być zatem zgłoszona w urzędzie skarbowym. Umowy zawarte w formie aktu notarialnego zgłasza notariusz. On też(...) możliwość udowodnienia, skąd wzięliśmy pieniądze, np. na zakup samochodu, mieszkania itd. W przypadku braku zgłoszenia tłumaczenie się, że pomogli nam finansowo rodzice czy dziadkowie nic nie da...

 • Koniec podatku od spadków i darowizn

  Wczorajszy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego nie pozostawia wątpliwości: jeśli zgodnie z poleceniem darczyńcy lub testatora kupimy sobie mieszkanie, samochód czy choćby telefon, to fiskus nie dostanie od tego ani grosza. Eksperci mówią wprost: To rewolucja!

 • ...traktowane jak osoby spoza rodziny (czyli należące do III grupy podatkowej). Po przekazaniu samochodu pana podopiecznej, powinna ona w ciągu miesiąca złożyć w urzędzie skarbowym druk SD-3. Warto jednak(...) samochodu), która przekracza tę kwotę. Przy czym kwota wolna od podatku liczona jest jako suma darowizn uzyskanych od jednej osoby w ciągu 5 lat.

 • Ślubne prezenty i koperty - kiedy podlegają opodatkowaniu?

  Sezon ślubny w pełni. A jak ślub, to masa prezentów i białych kopert. To właśnie przez te podarunki nowożeńców czeka nie tylko podróż poślubna, ale też rozliczenie z fiskusem. Czy można uniknąć podatków od upominków? Jakie prezenty i od kogo podlegają opodatkowaniu?

 • ...poinformowano mnie, że skoro nie jestem polską obywatelką, to muszę zapłacić 19 proc. podatku od darowizny. Pożaliłam się koleżance prawniczce, która stwierdziła, że w ustawie o spadkach i darowiznach jest(...). Darowizna zgodnie z kodeksem cywilnym jest umową, w której darczyńca ofiarowuje komuś część swojego majątku. Przekazuje go bez stawiania warunków i nie ma prawa decydować, co obdarowany...

 • Od przybytku głowa boli. 75 proc. podatku od przychodów bez pokrycia

  Jeśli prezenty ślubne, to tylko przelewem, a dniówka za zbieranie truskawek - za pokwitowaniem. Nieudokumentowane darowizny, nawet te od najbliższej rodziny, zagraniczne zarobki i odkładane latami oszczędności można bowiem w sporej części utracić, jeśli nie udowodni się legalności ich pochodzenia. Od tzw. przychodów bez pokrycia trzeba zapłacić 75-proc. podatek.