• Informacje na temat:

  darowizna wolna od podatku

Artykuły na temat: darowizna wolna od podatku
 • Siostra ma mi przekazać dość znaczną sumę pieniędzy. Ma wspólnotę majątkową z mężem, więc faktycznie darowiznę otrzymam od nich obojga. Czy mogę skorzystać ze zwolnienia z podatku, skoro według przepisów szwagier nie należy do mojej najbliższej rodziny? Ewa z Sieradza...

 • Niezgłoszenie darowizny może się opłacać

  Wymierzając sankcyjną daninę, urząd skarbowy musi brać pod uwagę kwotę wolną od podatku obowiązującą w tym roku, w którym podatnik powołał się na darowiznę - orzekł NSA.

 • Gdy chcemy przenieść swoje prawo własności na kogoś innego, powinniśmy spisać z nim umowę darowizny. Prawnik Przemysław Gronowski podpowiada, jak ją zawrzeć, z jakimi kosztami to się wiąże, i w jakich wypadkach jesteśmy zwolnieni od podatku.

 • Od przybytku głowa boli. 75 proc. podatku od przychodów bez pokrycia

  Jeśli prezenty ślubne, to tylko przelewem, a dniówka za zbieranie truskawek - za pokwitowaniem. Nieudokumentowane darowizny, nawet te od najbliższej rodziny, zagraniczne zarobki i odkładane latami oszczędności można bowiem w sporej części utracić, jeśli nie udowodni się legalności ich pochodzenia. Od tzw. przychodów bez pokrycia trzeba zapłacić 75-proc. podatek.

 • Plusy i minusy obu aktów notarialnych plus zasady zwolnienia z podatku.

 • Zmiany w opodatkowaniu spadków i darowizn dotyczą także dziedziczenia firm

  Od 1 stycznia 2018 r. mają obowiązywać zmiany w ustawie o spadkach i darowiznach, dotyczące zwolnienia z opodatkowania. Ze zwolnienia z podatku mają korzystać również nabywcy firmy osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Zmiana jest ważna, bo dotyczy również dziedziczenia przez nieformalnych partnerów.

 • ...pani formalności wobec urzędu skarbowego. Nie jest to oczywiście konieczne, jeśli darowizna nie przekracza kwoty wolnej od podatku. W pani przypadku jest to 9637 zł. – Jakich formalności? – W ciągu(...). Ostatnio straciłam pracę i mój kredyt spłaca mąż. Czy to jest darowizna? – zapytała. – Spłata długu za inną osobę (nawet z najbliższej rodziny) to darowizna. Zwłaszcza, że mieszkanie należy tylko do pani...

 • Zostało już tylko kilka dni na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Termin złożenia PIT-ów upływa 2 maja. Dowiedz się czy przysługuje ci w tym roku zwrot podatku i co zrobić, żeby szybciej go otrzymać.

 • Jeśli chcemy uniknąć płacenia podatku, gdy obdarowujemy bliskich, musimy spełnić wymagane przepisami warunki.

 • PIT Last Minute: Termin zwrotu podatku sprawdź przez internet

  Pozostało trzy dni na rozliczenie się z fiskusem za 2014 r. - jedni sprawdzają swoje konta wyczekując zwrotu z urzędu skarbowego, drudzy główkują, jak te konta zasilić, aby móc uregulować niedopłacony podatek. Dla pierwszych niektóre urzędy przygotowały aplikację generującą termin zwrotu, drudzy mogą do końca kwietnia złożyć podatnie o odroczenie terminu zapłaty podatku.