• Informacje na temat:

  darowizny od obcej osoby

Artykuły na temat: darowizny od obcej osoby
 • .... Obdarowany ma co najwyżej moralny obowiązek wspierania osoby, która dała mu w darowiźnie mieszkanie. Zatem jeżeli chcemy mieć pewność, że po przekazaniu darowizny nie pozostaniemy bez dachu nad głową(...) grupa Osoby z tej grupy płacą od darowizny podatek od 7 do 12 proc. Do II grupy podatkowej należą m.in.: dzieci rodzeństwa (bratanek, siostrzeniec), rodzeństwo rodziców (wuj, ciotka), małżonkowie...

 • Od przybytku głowa boli. 75 proc. podatku od przychodów bez pokrycia

  Jeśli prezenty ślubne, to tylko przelewem, a dniówka za zbieranie truskawek - za pokwitowaniem. Nieudokumentowane darowizny, nawet te od najbliższej rodziny, zagraniczne zarobki i odkładane latami oszczędności można bowiem w sporej części utracić, jeśli nie udowodni się legalności ich pochodzenia. Od tzw. przychodów bez pokrycia trzeba zapłacić 75-proc. podatek.

 • ...na ulgi podatkowe, a osoby znajdujące się w grupie III, będą już musiały zapłacić podatek. Jego wysokość, zależnie od wartości darowizny i stopnia pokrewieństwa, wynosi 3-7 proc. wartości rynkowej(...) poinformowano mnie, że skoro nie jestem polską obywatelką, to muszę zapłacić 19 proc. podatku od darowizny. Pożaliłam się koleżance prawniczce, która stwierdziła, że w ustawie o spadkach i darowiznach jest...

 • Fiskus zagląda Polakom do zbiórek pieniężnych w internecie

  Bez względu na cel i charakter zrzutki, od otrzymanych wpłat trzeba odprowadzić podatek. Jak wyliczyć kwotę? Czy płaci tylko obdarowany? Jakie podatki muszą płacić firmy? Serwis Zrzutka.pl prześwietlił obowiązujące przepisy prawne - kiedy i ile należy się urzędowi skarbowemu?

 • Osoby blisko spokrewnione nie płacą podatku od spadku. Im jednak dalsza rodzina, tym obowiązki wobec fiskusa są większe.

 • Ryczałtowiec musi rozliczyć 2015 rok do 1 lutego

  Opłacający w zeszłym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu zarówno prowadzenia działalności, jak i tzw. najmu prywatnego, do 1 lutego 2016 r. powinni rozliczyć się z fiskusem z zarobków za 2015 r. Najszybciej ten obowiązek można wypełnić przez internet.

 • ...utrzymania i opieki, np. comiesięczna wypłata określonej kwoty. Tym bowiem różni się umowa dożywocia od zwykłej umowy darowizny. Umowa dożywocia to odpłatne przekazanie nieruchomości (w zamian za opiekę...

 • Raport bieżący nr 30/2017 Podstawa Prawna: Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe Zarząd spółki "PGE Polska Grupa Energetyczna...

 • ...na ten majątek. Odziedziczyła go przecież żona stryja i mogła dowolnie nim rozporządzić. Podst. prawna: ustawa o podatku od spadków i darowizn (DzU nr 45/1983, poz. 207). Osoby z III grupy podatkowej (dalecy krewni i osoby obce), płacą po- datek od spadku od 12 do 20 proc. Nieopodatkowa na jest kwota do 4902 zł. Konsultacja: Marcin Nagórek , radca prawny.

 • Ujęcie księgowe wydatków na firmowy samochód

  Wykorzystywanie w prowadzonej działalności gospodarczej środków trwałych, takich jak np. firmowy samochód, generuje różnego rodzaju koszty. Wśród nich można wymienić m.in. amortyzację, ubezpieczenia, zakup paliwa, czy naprawy. Jeżeli przewidywany okres ekonomicznej użyteczności nabytego samochodu jest dłuższy niż rok i pojazd ten jest kompletny i zdatny do użytku oraz przeznaczony na potrzeby jednostki, to można go uznać za środek trwały.