• Informacje na temat:

  darowizny od obcej osoby

Artykuły na temat: darowizny od obcej osoby
 • .... Obdarowany ma co najwyżej moralny obowiązek wspierania osoby, która dała mu w darowiźnie mieszkanie. Zatem jeżeli chcemy mieć pewność, że po przekazaniu darowizny nie pozostaniemy bez dachu nad głową(...) grupa Osoby z tej grupy płacą od darowizny podatek od 7 do 12 proc. Do II grupy podatkowej należą m.in.: dzieci rodzeństwa (bratanek, siostrzeniec), rodzeństwo rodziców (wuj, ciotka), małżonkowie...

 • Od przybytku głowa boli. 75 proc. podatku od przychodów bez pokrycia

  Jeśli prezenty ślubne, to tylko przelewem, a dniówka za zbieranie truskawek - za pokwitowaniem. Nieudokumentowane darowizny, nawet te od najbliższej rodziny, zagraniczne zarobki i odkładane latami oszczędności można bowiem w sporej części utracić, jeśli nie udowodni się legalności ich pochodzenia. Od tzw. przychodów bez pokrycia trzeba zapłacić 75-proc. podatek.

 • ...na ulgi podatkowe, a osoby znajdujące się w grupie III, będą już musiały zapłacić podatek. Jego wysokość, zależnie od wartości darowizny i stopnia pokrewieństwa, wynosi 3-7 proc. wartości rynkowej(...) poinformowano mnie, że skoro nie jestem polską obywatelką, to muszę zapłacić 19 proc. podatku od darowizny. Pożaliłam się koleżance prawniczce, która stwierdziła, że w ustawie o spadkach i darowiznach jest...

 • Fiskus zagląda Polakom do zbiórek pieniężnych w internecie

  Bez względu na cel i charakter zrzutki, od otrzymanych wpłat trzeba odprowadzić podatek. Jak wyliczyć kwotę? Czy płaci tylko obdarowany? Jakie podatki muszą płacić firmy? Serwis Zrzutka.pl prześwietlił obowiązujące przepisy prawne - kiedy i ile należy się urzędowi skarbowemu?

 • Osoby blisko spokrewnione nie płacą podatku od spadku. Im jednak dalsza rodzina, tym obowiązki wobec fiskusa są większe.

 • Ryczałtowiec musi rozliczyć 2015 rok do 1 lutego

  Opłacający w zeszłym roku ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu zarówno prowadzenia działalności, jak i tzw. najmu prywatnego, do 1 lutego 2016 r. powinni rozliczyć się z fiskusem z zarobków za 2015 r. Najszybciej ten obowiązek można wypełnić przez internet.

 • ...utrzymania i opieki, np. comiesięczna wypłata określonej kwoty. Tym bowiem różni się umowa dożywocia od zwykłej umowy darowizny. Umowa dożywocia to odpłatne przekazanie nieruchomości (w zamian za opiekę...

 • Przejęcie firmy rodzinnej stało się prostsze niż kiedykolwiek

  Od przedwczoraj obowiązuje ustawa o zarządzie sukcesyjnym. Urzędnicy i eksperci są pewni, że dzięki temu spadkobiercom będzie łatwiej przejąć biznes po zmarłym przedsiębiorcy.

 • ...na ten majątek. Odziedziczyła go przecież żona stryja i mogła dowolnie nim rozporządzić. Podst. prawna: ustawa o podatku od spadków i darowizn (DzU nr 45/1983, poz. 207). Osoby z III grupy podatkowej (dalecy krewni i osoby obce), płacą po- datek od spadku od 12 do 20 proc. Nieopodatkowa na jest kwota do 4902 zł. Konsultacja: Marcin Nagórek , radca prawny.

 • Raport bieżący nr 30/2017 Podstawa Prawna: Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe Zarząd spółki "PGE Polska Grupa Energetyczna...