• Informacje na temat:

  dekret bieruta

Artykuły na temat: dekret bieruta
 • Szef MSP nie wyklucza odblokowania wypłaty na odszkodowania za dekret Bieruta

  Szef MSP Dawid Jackiewicz nie wyklucza wypłaty 200 mln zł ze strony Skarbu Państwa na rzecz samorządu Warszawy na odszkodowania za dekret Bieruta. Zastrzega jednak, że miasto musi przedstawić szczegółowe uzasadnienie w tej sprawie.

 • Sejmik Mazowsza nie chce dekretu Bieruta

  Sejmik Mazowsza zaapelował w podjętej w poniedziałek uchwale do prezydenta Andrzeja Dudy o "rozważenie wycofania" z TK ustawy ws. gruntów warszawskich; do Trybunału skierował ją prezydent Bronisław Komorowski. Do rządu Beaty Szydło radni zwrócili się o podjęcie prac nad "całościową ustawą reprywatyzacyjną".

 • Samorząd zyska na dekrecie Bieruta

  Samorządy i Skarb Państwa będą miały prawo pierwokupu gruntów warszawskich objętych roszczeniami, jeśli będą się na nich znajdować instytucje użyteczności publicznej - zakłada senacki projekt ustawy, którym zajmie się Sejm na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu.

 • Jaki podatek od odszkodowania z czasów PRL?

  Niezgodne z prawem przejmowanie nieruchomości przez państwo czy gminy to nie tylko problem Warszawy. I niewyłącznie skutek dekretu Bieruta.

 • Dlaczego reprywatyzacja w Polsce leży na łopatkach?

  Reprywatyzacja nadal czeka na rozwiązanie. Przez 6 lat swoich rządów PO nie przedstawiła rozwiązania dotyczącego reprywatyzacji uzasadniając to brakiem środków w budżecie. Senackim projektem ustawy przyznającym Warszawie 200 milionów złotych rocznie na wypłatę odszkodowań wynikłych z dekretu Bieruta zajmie się obecnie komisja skarbu państwa.

 • PO ma projekt ustawy reprywatyzacyjnej

  Projekt ustawy reprywatyzacyjnej jest, czeka tylko na zielone światło z resortu finansów. Tak w rozmowie z Informacyjna Agencją Radiową mówi poseł PO z Warszawy Marcin Kierwiński.

 • Reprywatyzacja: Rekompensata do 20 proc. w gotówce

  Rekompensata w wysokości do 20 proc. wartości utraconego mienia, zakaz zwrotów w naturze i handlu roszczeniami oraz rok na złożenie roszczeń - to m.in. zapisy projektu ustawy reprywatyzacyjnej. Według szacunków, jej wejście w życie oznaczałoby wydatki od 10 do 15 mld zł.

 • Dzika reprywatyzacja, czyli długi cień Bieruta

  Po 70 latach od nacjonalizacji nieruchomości i przedsiębiorstw prywatnych, spadkobiercy dawnych właścicieli wciąż czekają na jasne reguły zwrotu zagrabionego przez PRL mienia. Za to "inwestorzy" skupujący roszczenia i przedwojenne akcje nie narzekają.

 • Władze Warszawy skrytykowały postanowienie Ministerstwa Skarbu o nieprzyznaniu stolicy dotacji na reprywatyzację. Podobnie jak w latach poprzednich, Hanna Gronkiewicz-Waltz chciała uzyskać 200 milionów złotych na wypłatę odszkodowań związanych ze skutkami tak zwanego dekretu Bieruta.

 • Zwrot prawa własności do nieruchomości zabranych przez władze PRL po wojnie nie oznacza nabycia. Faktycznie chodzi o odzyskanie prawa do dysponowania majątkiem, który nie został odebrany we właściwy sposób.