• Informacje na temat:

  dowody osobiste

Artykuły na temat: dowody osobiste
 • Ministerstwo Cyfryzacji podało, że systemy mID i mDokumenty zaczną działać w maju 2017 r. Dzięki nim dowody osobiste i inne dokumenty będą dostępne przez... telefony. Bardzo istotne jest przy tym stwierdzenie „będą dostępne”.

 • Dowód osobisty w trzech krokach

  Osoby, które czeka wymiana dowodu osobistego, mogą skorzystać z nowego elektronicznego wniosku o jego wydanie. Złożenie wniosku on-line o nowy dowód wymaga wykonania praktycznie tylko trzech kroków, a wszystko trwa zaledwie kilka minut. Większość danych wypełnia się w nim automatycznie.

 • Dowody osobiste mają swoje terminy ważności. Potem nie można ich używać i trzeba wystąpić o nowy dokument – zawsze 30 dni przed upływem ważności. W tym celu wypełniamy wniosek pobrany w urzędzie lub z internetu (strona gminy albo www.msw.gov.pl) oraz dołączamy dwa aktualne zdjęcia – fotograf wie, jakie zrobić – i stary dowód do wglądu. Nowy dokument będzie ważny: 5 lat do 18

 • Kiedy otrzymamy dowody osobiste z elektronicznym chipem?

  Nowoczesne dowody osobiste (z elektronicznym chipem) funkcjonują obecnie w 20 państwach członkowskich Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Szwecji, we Włoszech i w Holandii. W najbliższym czasie do tej grupy dołączą kolejne dwa - Francja oraz Luksemburg.

 • Od 1 marca dowody osobiste będą wydawane na zmienionym wzorze. Nie będzie już na nich informacji o adresie zameldowania ani o kolorze oczu i wzroście....

 • Blisko 1 mln dowodów osobistych wciąż pozostaje do wymiany

  Milion dowodów osobistych może stracić ważność, jeśli ich właściciele nie zawnioskują o nowy dokument do końca roku - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. W tym roku do wymiany kwalifikowało się aż 5 mln dokumentów, gdyż mija dekada od masowej wymiany "zielonych książeczek" na pierwsze plastikowe dowody.

 • ...stare? Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Oznacza to, że tylko dowody wydane po tym terminie będą zmienione. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie zakłada bowiem automatycznej konieczności wymiany obecnie używanych dokumentów. Nowy typ dowodu osobistego zostanie Ci wydany tylko, jeśli zgubisz poprzedni (lub zostanie Ci skradziony) albo skończy się mu termin ważności. Nie musisz się więc...

 • 30 mln Polaków otrzyma nowe dowody osobiste w ciągu 10 lat

  W ciągu najbliższych 10 lat ponad 30 mln Polaków otrzyma nowe dowody osobiste - wynika z danych Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, która odpowiada za wytwarzanie najważniejszych dokumentów tożsamości.

 • Utratę paszportu lub dowodu osobistego trzeba szybko zgłosić w odpowiednich urzędach, by uniknąć większych strat.

 • Staż pracy mogą udokumentować "stare" dowody osobiste

  Stare dowody osobiste, wydawane w formie zielonej książeczki, książeczki zdrowia oraz zeznania świadków mogą potwierdzić staż pracy, od którego zależy wysokość emerytury - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.