• Informacje na temat:

  dowody osobiste

Artykuły na temat: dowody osobiste
 • Ministerstwo Cyfryzacji podało, że systemy mID i mDokumenty zaczną działać w maju 2017 r. Dzięki nim dowody osobiste i inne dokumenty będą dostępne przez... telefony. Bardzo istotne jest przy tym stwierdzenie „będą dostępne”.

 • Nowe dowody osobiste w UE. Trudne do podrobienia

  Będą zawierały unijną flagę i odciski palców, będą też lepiej zabezpieczone przed fałszerstwami - za dwa lata mieszkańcy Unii dostaną nowe dowody osobiste.

 • Dowody osobiste mają swoje terminy ważności. Potem nie można ich używać i trzeba wystąpić o nowy dokument – zawsze 30 dni przed upływem ważności. W tym celu wypełniamy wniosek pobrany w urzędzie lub z internetu (strona gminy albo www.msw.gov.pl) oraz dołączamy dwa aktualne zdjęcia – fotograf wie, jakie zrobić – i stary dowód do wglądu. Nowy dokument będzie ważny: 5 lat do 18

 • Dowód osobisty w trzech krokach

  Osoby, które czeka wymiana dowodu osobistego, mogą skorzystać z nowego elektronicznego wniosku o jego wydanie. Złożenie wniosku on-line o nowy dowód wymaga wykonania praktycznie tylko trzech kroków, a wszystko trwa zaledwie kilka minut. Większość danych wypełnia się w nim automatycznie.

 • Od 1 marca dowody osobiste będą wydawane na zmienionym wzorze. Nie będzie już na nich informacji o adresie zameldowania ani o kolorze oczu i wzroście....

 • E-dowody osobiste już od 4 marca

  Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji (KRMC) przyjął informację ministra cyfryzacji o stanie przygotowania do wdrożenia e-dowodu w Polsce. Według obecnego stanu prac e-dowód zostanie wdrożony 4 marca 2019 r., tj. zgodnie z ustawą o dowodach osobistych oraz zobowiązaniami wobec Komisji Europejskiej.

 • ...stare? Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Oznacza to, że tylko dowody wydane po tym terminie będą zmienione. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie zakłada bowiem automatycznej konieczności wymiany obecnie używanych dokumentów. Nowy typ dowodu osobistego zostanie Ci wydany tylko, jeśli zgubisz poprzedni (lub zostanie Ci skradziony) albo skończy się mu termin ważności. Nie musisz się więc...

 • Rośnie liczba oszustw na kolekcjonerskie dowody osobiste

  Eksperci ChronPESEL.pl wskazują, że rośnie liczba wyłudzeń pożyczek i świadczeń telekomunikacyjnych na tzw. kolekcjonerski dowód osobisty. Jednocześnie wskazują różnice pomiędzy fałszywym dokumentem a oryginałem.

 • Utratę paszportu lub dowodu osobistego trzeba szybko zgłosić w odpowiednich urzędach, by uniknąć większych strat.

 • Kiedy otrzymamy dowody osobiste z elektronicznym chipem?

  Nowoczesne dowody osobiste (z elektronicznym chipem) funkcjonują obecnie w 20 państwach członkowskich Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Szwecji, we Włoszech i w Holandii. W najbliższym czasie do tej grupy dołączą kolejne dwa - Francja oraz Luksemburg.