• Informacje na temat:

  działalność gospodarcza

Artykuły na temat: działalność gospodarcza
 • Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli zawiesisz działalność, aby zająć się dzieckiem, masz prawo do ubezpieczenia...

 • Wpisanie do systemu prawa przyjaznych przedsiębiorcom zasad prowadzenia działalności gospodarczej - to główny cel przyjętych przez rząd założeń do ustawy Prawo działalności gospodarczej.

 • Jestem zatrudniona na etacie, zarabiam niewiele ponad minimalne wynagrodzenie. Planuję założyć własną jednoosobową działalność gospodarczą, by dorobić. Jakie składki będę musiała płacić? Ewa z Sieradza.

 • Premie na rozpoczęcie działalności gospodarczej

  100 tys. zł premii przysługuje na rozpoczęcie działalności gospodarczej na terenach wiejskich z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Można założyć gabinet dentystyczny, salon fryzjerski czy biuro rachunkowe. Warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia w KRUS, by potem przez co najmniej 5 lat prowadzić działalność i podlegać ubezpieczeniom w ZUS.

 • ...u niego na etacie w tym samym roku, w którym zakładają działalność (lub w roku poprzednim) – nie mogą płacić niższych składek ZUS. Nawet jeśli jest to ich pierwsza działalność gospodarcza. Druga sprawa to(...) będzie zajmować się księgowa, musisz zanieść do urzędu skarbowego upoważnienie dla niej. Czy warto pracować dla dawnej firmy? Niedawno założyłam własną działalność gospodarczą. Mój...

 • W 2011 r. wybudowaliśmy blok z lokalami mieszkalnymi. W tym samym roku jeden z tych lokali został wynajęty firmie, która prowadzi w nim działalność gospodarczą. W 2015 r. planujemy ten lokal mieszkalny sprzedać osobie fizycznej. Czy jego sprzedaż jest zwolniona z VAT? Czy w przypadku zwolnienia z VAT tej sprzedaży będziemy zobowiązani do dokonania korekty podatku naliczonego?

 • Nie, nie powinno tak się stać, gdyż w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego można prowadzić działalność gospodarczą i wystawiać faktury. Jest jednak jeden warunek – należy cały czas opłacać składki ZUS z racji prowadzenia firmy, bo nie zawiesiła Pani działalności ani nie wyrejestrowała jej na czas urlopu macierzyńskiego. Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137

 • Boom na działalność nierejestrowaną

  Działalność nierejestrowa to jedno z rozwiązań Konstytucji Biznesu, które jest dedykowane osobom, prowadzącym dorywczo drobną działalność gospodarczą. Po pięciu miesiącach od wejścia w życie tego rozwiązania widać, że cieszy się ono dużym zainteresowaniem.

 • Od dwóch lat jestem bezrobotna. Postanowiłam otworzyć własny, mały zakład usługowy. Dowiadywałam się w urzędzie pracy o pożyczkę, ale nie ma już funduszy. Czy są jeszcze jakieś miejsca, gdzie mogę się starać o pomoc? Hanna z Olsztyna

 • W ciągu najbliższej dekady Polska może się stać dla belgijskich przedsiębiorców prawdziwym eldorado - przekonuje Pierre Detry, prezes zarządu Belgijskiej Izby Gospodarczej. Tylko w ciągu ostatnich kilku lat obroty handlu zagranicznego między Polską a Belgią wzrosły o ok. 60 proc. Do Polski eksportuje ponad 3 tys. belgijskich firm, a na rodzimym rynku działa ok. 700 przedsiębiorstw. Ponadto coraz więcej polskich firm interesuje się rynkiem inwestycyjnym w Belgii.