• Informacje na temat:

  efektywna stopa podatku

Artykuły na temat: efektywna stopa podatku
 • 500 plus skłania do bierności? Podatek nawet 85 proc.

  ...(np. praca na część etatu) oznacza faktyczne opodatkowanie dodatkowego dochodu stawką aż 84,84 proc. Krańcowa efektywna stopa podatkowa (METR - marginal effective tax rate) w okolicach 85 proc. dla(...) domowych ów program sprawia, że praktycznie nie uzyskujemy dodatkowego dochodu, jeżeli współmałżonek podejmuje zatrudnienie. Rośnie bierność zawodowa wśród młodych kobiet Stopa bezrobocia dla kobiet...

 • Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 6529 zł to koszt 14,8 mld zł

  Jak wynika z wyliczeń Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 6529 złotych kosztowałoby budżet 14,8 mld zł. Ratunkiem dla finansów publicznych mogłaby być tzw. limitowana kwota wolna.

 • Dlaczego reforma emerytalna w Polsce była konieczna?

  ..., których aktualne wynagrodzenie brutto wynosi 2 700 zł w przyszłości mogą się spodziewać, że ich emerytura będzie się kształtować na poziomie ok. 3 tys. zł netto, a stopa zastąpienia (procent ostatniej(...) emerytura netto wyniesie 3281,48 zł (stopa zastąpienia 49 proc.), co oznacza zmiany na korzyść odpowiednio o 66,10 proc. w przypadku kobiet i 15,50 proc. dla mężczyzn. Z kolei dla osób urodzonych...

 • Wysoka stopa dywidendy nie musi oznaczać świetnej okazji inwestycyjnej

  Kluczowym czynnikiem przy wyborze do portfela spółki dywidendowej jest kondycja finansowa przedsiębiorstwa i faza jego rozwoju. Powinniśmy raczej postawić na podmiot z tzw. sektora "defensywnego", tj. odpornego na wahania koniunktury. To może być np. rynek podstawowych dóbr konsumenckich czy użyteczności publicznej.

 • Raport Banku Światowego: Całkowita stopa podatkowa w Polsce rośnie

  Jak wynika z najnowszego raportu Banku Światowego i firmy doradczej PwC "Paying Taxes 2015" - badającego stopień skomplikowania systemu podatkowego - Polska zajmuje 87. miejsce, w porównaniu do zeszłorocznej 113 pozycji.

 • Witold Modzelewski: Ile kosztował lobbing dotyczący przepisów podatku od towarów i usług od roku 2007?

  Według oficjalnych enuncjacji, w latach 2007-2015 luka w podatku od towarów i usług wynosiła 262 mld zł. Jeżeli dobrze rozumiem ten szacunek, to o tyle powinniśmy być bogatsi, bo państwo polskie nie otrzymało tych pieniędzy - pisze prof. Witold Modzelewski.

 • Pracownicze Plany Kapitałowe mają szansę nie powtórzyć błędów III filara

  Możliwość oszczędzania w 3. filarze emerytalnym zmobilizowała niewielu. Większość z tych, która wzięła w nim udział raczej realnie straciła kapitał. Pracownicze Plany Kapitałowe mają być bardziej powszechne i efektywne.

 • VAT płynie znad Tamizy. Emigranci napełniają polski budżet

  30 mld zł trafiło do publicznej kasy z podatku od wartości dodanej i akcyzy dzięki pracy rodaków za granicą i transferowi zarobków do kraju.

 • Prezes UOKiK: kredyty hipoteczne zbyt ryzykowne

  Oprocentowanie stałe przez pięć lat nie rozwiązuje problemu, bo po tym okresie bank będzie oferował klientowi zupełnie nowe warunki, które ten będzie musiał zaakceptować, skoro ma wieloletni kredyt. Idealna sytuacja byłaby wówczas, gdyby banki zaoferowały kredyty ze stałą stopą przez cały okres kredytowania, a więc na 20-30 lat - mówi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w rozmowie z Moniką Krześniak-Sajewicz.

 • Rada Polityki Pieniężnej, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiła na niezmienionym poziomie stopy procentowe. Warszawski parkiet w tym tygodniu wyraźnie zyskuje na wartości. Dobre nastroje widać również na zagranicznych parkietach. Słabe dane z amerykańskiego rynku pracy pozwalają przypuszczać, iż Fed nie zdecyduje się w najbliższym czasie na podwyżkę stóp procentowych.