• Informacje na temat:

  ekonomia behawioralna

Artykuły na temat: ekonomia behawioralna
 • Zawód ociekający seksapilem: Big data scientist

  Ta profesja wręcz kipi seksapilem. Według Hala Variana, głównego ekonomisty Google, badacz danych (big data scientist), będzie jednym z najbardziej pożądanych zawodów tej dekady. Wartość globalnego rynku big data według szacunków IDC sięga obecnie około 16,9 mld dol. Jednak według prognoz Markets and Markets do 2018 roku globalna wartość tego rynku sięgnie już 46,34 mld dol.

 • Techniki behawioralne w pismach organów podatkowych, czyli jak manipulować podatnikami

  Bank Światowy ogłosił wynik badań dotyczących zastosowania technik behawioralnych w celu poprawienia ściągalności podatków. Odpowiednie formułowanie wezwań do zapłaty podatku ma skłonić podatników do tego, by zrealizowali ciążący na nich obowiązek podatkowy. Nie dziwiłoby, gdyby organy państwowe liczyły na to, że skutkiem zastosowania technik behawioralnych będzie odruchowa, niczym u psa Pawłowa, reakcja na otrzymane upomnienie w postaci zapłaty wskazanej kwoty podatku. I to bez względu na...

 • Jak pracować na 100 procent i nie oszaleć?

  "W pracy zawsze dawaj z siebie 100 proc. To znaczy w poniedziałek pracuj na 12 proc., we wtorek na 23, w środę na 40, w czwartek na 20, a w piątek na 5 proc. swoich możliwości" - ten żart już kilka lat temu robił furorę w wielu portalach społecznościowych. Teraz okazuje się, że kryje się za nim również niesamowita ekonomiczna intuicja.

 • Nobel w dziedzinie ekonomii dla Richarda H. Thalera

  Amerykanin Richard H. Thaler z Uniwersytetu Chicagowskiego został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii "za wkład w ekonomię behawioralną" - ogłosiła Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

 • Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii

  Amerykańscy naukowcy William Nordhaus i Paul Romer zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii za badania związane ze zmianami klimatu i innowacjami technologicznymi - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

 • Jak oszukać własną niechęć do oszczędzania na emeryturę?

  W idealnym świecie każdy z nas powinien oszczędzać na emeryturę. Najpierw powinniśmy samodzielnie lub z pomocą doradcy finansowego obliczyć, jaki majątek będzie nam potrzebny po przejściu na emeryturę, abyśmy mogli żyć na poziomie zbliżonym do obecnego.

 • Ekspert: Dodatkowe zasoby emerytalne powinni gromadzić już 30-latkowie

  Dodatkowe zasoby emerytalne powinni zacząć gromadzić już obecni 30-latkowie - przekonuje dr hab. Marek Szczepański, prof. nadzw., kierownik Katedry Nauk Ekonomicznych Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.

 • Raport bieżący nr 16/2017 Podstawa Prawna: Art. 56 ust. 1 pkt 2 Ustawy o ofercie - informacje bieżące i okresowe Zarząd Grupy LOTOS S.A. ("Spółka”)...

 • Główny ekonomista ZUS: Biznes skorzysta na jednolitym podatku, ale możliwa likwidacja ulg

  Jednolity podatek ma zmniejszyć szanse na szukanie typów zatrudnienia, od których nie płaci się składek - mówi DGP Paweł Wojciechowski. Sugeruje, że dla uproszczenia systemu dobrze byłoby zrezygnować z ulg.

 • Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę w dziedzinie ekonomii

  Prestiżową nagrodę Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk w dziedzinie ekonomii (tzw. ekonomiczny Nobel) i 8 mln koron (od Banku Szwecji) dostali naukowcy z USA Eugene F. Fama, Lars Peter Hansen oraz Robert Shiller za empiryczną analizę cen aktywów. Nobel z ekonomii to najmłodsza Nagroda Nobla, ufundowana w 1969 roku.