• Informacje na temat:

  ekonomia podaży

Artykuły na temat: ekonomia podaży
 • Skazani na bezrobocie, czyli jaki jest prawdziwy cel płacy minimalnej

  ...zatem zaburzać w jakiś sposób relację podaży i popytu. Redukcja płacy o 100 proc. Co się dzieje, gdy rząd określi minimalną cenę pracy? Ekonomia mówi, że może, ale nie musi wpłynąć to na liczbę miejsc...

 • Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nobla w dziedzinie ekonomii

  Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała nagrodę nobla w dziedzinie ekonomii. Jak podał RMF24.pl został on przyznany Oliverowi Hartowi i Bengtowi Holmströmowi.

 • Bezwarunkowy dochód podstawowy zastąpi socjalne wsparcie państwa

  .... Zastosowanie BDP na zbyt wczesnym etapie rozwoju (tzn. gdy bezrobocie spowodowane automatyzacją nie będzie duże) dodatkowo może wpłynąć na zmniejszenie podaży pracy. Zmniejszenie liczby rąk do pracy...

 • Krótka teoria prohibicji i ekonomia dopalaczy

  Restrykcyjna polityka nie rozwiąże zatem problemu dopalaczy. Może prowadzić jedynie do pojawiania się kolejnych, coraz mocniejszych i bardziej niebezpiecznych substancji.

 • Miałeś być drwalem? Zostań kowalem... swojego losu!

  ...niedostosowaniem podaży pracy do popytu na pracę (tzw. bezrobocie strukturalne). - Dlatego zamiast kurczowo trzymać się mody na dany zawód, może warto sprawdzić, kto na rynku jest potrzebny i w czym jest się...

 • W reakcji na wybór Donalda Trumpa na amerykańskiego prezydenta główne indeksy nowojorskiej giełdy osiągnęły historyczne maksima. Inwestorzy wierzą, że zmiana na szczytach władzy oznacza niższe podatki dla przedsiębiorców oraz zachęty do inwestowania ze strony państwa. Zagrożeniem może być jednak rosnąca inflacja, która już dziś jest na najwyższym od 2014 roku poziomie.

 • Pieniądze w kieszeni za nic, fiński eksperyment bez precedensu w historii świata

  Ma zlikwidować ubóstwo, uleczyć rynek pracy, wynagrodzić historyczne niesprawiedliwości, a nawet przyczynić się do rozwoju sztuki. Tak twierdzą jego zwolennicy. Niestety, uniwersalny dochód podstawowy to tylko wyjątkowo dobrze upudrowana utopia.

 • Bank Japonii naprostował rynek, uciszając plotki o prędkiej zmianie nastawienia. JPY traci, ale po nocy najbardziej wyróżnia się AUD, ściągany w dół przez spadki cen rudy żelaza. EUR drzemie w oczekiwaniu na czwartek i EBC, a uporanie się Kongresu USA z government shutdown ma zero wpływu na USD i nastroje.

 • Jakie kierunki studiów zapewniają Amerykanom najwyższe zarobki?

  .... Przepłacanie pracowników niektórych sektorów nie daje się wytłumaczyć prawami popytu i podaży. Choć łatwo argumentować, że kadra zarządzająca, czy gwiazdy showbiznesu są przepłacane, fakty nie są aż...

 • Czy ujemne stopy przeczą prawom ekonomii?

  W miarę postępów w stymulowaniu wzrostu gospodarczego walka z deflacją zaostrza się. Ostatnimi czasy zestaw niestandardowych instrumentów polityki monetarnej powiększył się o ujemne stopy procentowe. O ile jeszcze do niedawna banki centralne sięgały po ten instrument jedynie sporadycznie - np. Szwajcarski Bank Narodowy w latach 70. XX w., Szwecja w 2009 r. - o tyle obecnie stosują go już cztery banki centralne.