• Informacje na temat:

  ekonomia pozytywna

Artykuły na temat: ekonomia pozytywna
 • 1200 nowych miejsc pracy dzięki ekonomii społecznej

  ...- 1200 nowych miejsc pracy ma powstać dzięki pożyczkom, jakie dostanie ok. 2 tys. podmiotów ekonomii społecznej. W tym tygodniu BGK zawarł umowy z dwoma pośrednikami finansowymi, którzy będą pożyczać pieniądze takim firmom. Ekonomia społeczna to rodzaj działalności gospodarczej, która łączy cele społeczne i ekonomiczne.

 • Uwaga: Sharing economy nadchodzi

  Nowe technologie sprawiają, że współczesna gospodarka szybko się zmienia. Nie zatrzymamy rozwoju tzw. sharing economy, ale możemy zadbać o odpowiednie otoczenie regulacyjne - mówi etyk biznesu dr hab. Bolesław Rok w rozmowie o inicjatywach takich jak Uber, Kokos.pl czy Veturilo.

 • Dobre perspektywy przed sektorem przedsiębiorstw społecznych

  Justyna Politańska, do 2020 roku ich udział w gospodarce Polski powinien się znacznie zwiększyć. - Jeśli mówimy o najnowszych trendach, to wyróżniamy dwa: pierwszym jest ekonomia współdzielenia...

 • Czy ujemne stopy przeczą prawom ekonomii?

  W miarę postępów w stymulowaniu wzrostu gospodarczego walka z deflacją zaostrza się. Ostatnimi czasy zestaw niestandardowych instrumentów polityki monetarnej powiększył się o ujemne stopy procentowe. O ile jeszcze do niedawna banki centralne sięgały po ten instrument jedynie sporadycznie - np. Szwajcarski Bank Narodowy w latach 70. XX w., Szwecja w 2009 r. - o tyle obecnie stosują go już cztery banki centralne.

 • W polskich firmach brakuje zaufania i motywacji

  Zła komunikacja i nieufność między pracownikami utrudnia rozwój przedsiębiorcom. Odbija się to na funkcjonowaniu 95 proc. firm w Polsce.

 • Ekstraklasa: Rozgrywki to biznes, który może mieć pozytywny wpływ na całą gospodarkę

  Krajowy futbol klubowy rośnie w siłę. Frekwencja na stadionach Ekstraklasy w poprzednim sezonie wzrosła o prawie 10 proc., a przychody spółki i klubów - do blisko 0,5 mld zł. Wraz z rosnącym zainteresowaniem kibiców wpływ sportu na polską gospodarkę będzie się zwiększał. Premier League przyniosła brytyjskiej ekonomii w 2014 roku 3,4 mld funtów, a sektorowi finansów publicznych - 2,4 mld.

 • Niemiecki rynek pracy ma zostać otwarty dla Bałkanów Zachodnich

  Niemcy zastanawiają się nad częściowym otwarciem rynku pracy dla osób z Bałkanów Zachodnich. Chodzi o roczny kontyngent 20 tys. miejsc pracy. Niektórzy krytykują, że spowoduje to jeszcze większy napływ osób z Bałkanów.

 • Polacy dużo mówią dzieciom o pieniądzach

  Żeby mieć pieniądze, trzeba na nie zapracować! Gaś światło! Nie marnuj wody! To jest za drogie! Ważniejszy jest zakup jedzenia niż zabawek! - słyszą dzieci w polskich domach. Pieniądze nie są już tematem tabu, ale z praktyczną edukacją finansową potomków wciąż jest spory problem - wynika z badania MillwardBrown wykonanego na zlecenie Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz BIK.

 • Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna dla imigrantów

  W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego silną pozycję mogą zdobyć przeciwnicy napływu pracowników, zwłaszcza z krajów tzw. nowej Unii. W dłuższej perspektywie kierunki migracji mogą się jednak zmienić i także Polska stanie się krajem atrakcyjnym dla imigrantów. Jak podkreślają ekonomiści, migracje są korzystne zarówno dla krajów, z których pochodzą emigranci, jak i dla tych, które przyjmują imigrantów, a europejska gospodarka potrzebuje większej mobilności pracowników.

 • Opublikowano raport "Ekonomia współpracy w Polsce 2016", porządkujący i analizujący zjawisko ekonomii współpracy (Collaborative Economy) w kontekście pierwszego w Polsce szczegółowego badania użytkowników przygotowanego przez społeczność ekonomiawspolpracy.pl. Patronat merytoryczny nad raportem objęły ABR SESTA, Deloitte i Sieć Sensownego Biznesu.