• Informacje na temat:

  eksport ukrainy

Artykuły na temat: eksport ukrainy
 • Polscy producenci mebli sprzedają na świecie dużo, ale tanio

  O 14 proc. wzrósł w ubiegłym roku eksport mebli. Wprawdzie za część wzrostów odpowiadają koncerny zagraniczne, które przenoszą produkcję do Polski, ale krajowi producenci też świetnie sobie radzą za granicą. Dobrej pozycji branży mogą jednak zagrozić problemy z kadrą.

 • Udział Niemiec w polskim eksporcie w okresie styczeń-sierpień 2014 r. zwiększył się rdr o 0,8 pkt. proc. i wyniósł 25,9 proc. - wynika z opublikowanych w piątek danych GUS. Udział Rosji obniżył się rdr o 0,8 pkt. proc. do 4,5 proc., udział Ukrainy obniżył rdr o 0,9 pkt. proc. do 1,9 proc.

 • Pracownicy produkcji pilnie poszukiwani

  Niskie bezrobocie i dobre wskaźniki makroekonomiczne sprawiają, że rośnie zapotrzebowanie na pracowników. Tylko przez pierwsze osiem miesięcy 2016 roku przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją odnotowały wzrost zapotrzebowania na kadrę niższego szczebla na poziomie 112 proc. - wynika z wewnętrznych danych IPF Group. Niedobory kadrowe mogliby uzupełnić pracownicy z Ukrainy. Na wydanie pozwolenia...

 • Polski eksport: wraca na Wschód?

  Najświeższe dane GUS sugerują odwilż w relacjach handlowych ze Wschodem: od trzech miesięcy rośnie eksport polskich produktów do Rosji a od czterech na Ukrainę i Białoruś.

 • Brexit może powstrzymać odpływ Ukraińców

  Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy, tzw. twardy brexit, to duże zagrożenie nawet dla 179 tys. miejsc pracy w Unii Europejskiej. Ponad połowa z nich znajduje się w Niemczech - wynika z analiz niemieckich ekonomistów. W efekcie u naszych zachodnich sąsiadów spadnie popyt na pracowników z Ukrainy. Zdaniem ekspertów Personnel Service, może to zmienić scenariusz odpływu Ukraińców...

 • Rolnicy obawiają się niekontrolowanego napływu na polski rynek zboża z Ukrainy. Jeśli służby państwa będą tolerować import, producenci zbóż są gotowi zorganizować protesty w różnych miejscach kraju - pisze "Nasz Dziennik".

 • Wynagrodzenia wzrosną o ponad 10 proc.? Kto na tym straci

  ...napływ pracowników z Ukrainy, ale pracodawcy coraz bardziej obawiają się napięć na rynku pracy. Dwucyfrowe tempo wzrostu wynagrodzeń w Polsce byłoby niezdrowe, jak ocenia ekspert: - Przez chwilę może być dobrze, ale jak tylko przyjdą jakieś kłopoty gospodarcze, ograniczające na przykład eksport, to pracodawcy będą musieli zwalniać pracowników, ze względu na koszty pracy. Jeżeli chodzi o długofalowe...

 • Państwa UE zatwierdziły koncesje na ukraiński eksport

  Ministrowie odpowiedzialni za rolnictwo w krajach unijnych przyjęli w tym tygondniu w Brukseli przepisy dotyczące przyznania Ukrainie kolejnych koncesji handlowych, które mają wesprzeć tamtejszą gospodarkę. Przedstawiciel Polski i Litwy wstrzymali się od głosu. Zdaniem ekspertów Polska boi się taniej produkcji z Ukrainy.

 • ...zwierząt futerkowych dla polskiej gospodarki.  Zgodnie z obliczeniami zawartymi w raporcie polska branża hodowli zwierząt futerkowych odpowiada za 0,08 proc. PKB, 0,16 proc. polskiego eksportu, a jej udział(...) branży jest wyjątkowo mały. "Polska jest ostatecznie - choć jednym z największych na świecie - tylko producentem surowca na eksport, nie odgrywając w zasadzie żadnej roli ani w pośrednictwie...

 • Spada nasz eksport

  W styczniu 2017 r. eksport w cenach bieżących wyniósł 65929,9 mln zł, a import 63888,8 mln zł. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 2041,1 mln zł, natomiast przed rokiem wyniosło 2534,3 mln zł. W porównaniu z analogicznym okresem 2016 r. eksport wzrósł o 9,4%, a import o 10,7%.