• Informacje na temat:

  elastyczność cenowa popytu

Artykuły na temat: elastyczność cenowa popytu
 • Dlaczego rynek pracy w Hiszpanii nie działa

  ...w poziomie bezrobocia strukturalnego i poziomu zatrudnienia wyjaśniają czynniki instytucjonalne warunkujące elastyczność rynku pracy oraz siła i charakter wstrząsów, których doświadczają poszczególne(...) cechuje niska elastyczność prawa pracy. Jest to jedna z przyczyn, dla których ożywienie gospodarcze i poprawa sytuacji na rynku pracy następuje zazwyczaj ze znacznie większym opóźnieniem po recesjach...

 • Polaka jest pierwsza w Europie!

  Zdaniem analityków Credit Agricole, Polska stała się globalnym graczem na rynku produkcji drobiu. Według danych Komisji Europejskiej, w 2014 r. staliśmy się największym producentem drobiu w Europie, wyprzedzając Francję i Wielką Brytanię. Czynnikiem decydującym w zwiększeniu naszego eksportu drobiu jest jego bardzo wysoka konkurencyjność cenowa.

 • Wpływ handlu międzynarodowego na płace i zatrudnienie

  ...elastyczność popytu na pracę, egzogeniczny charakter cen dóbr w kraju (model dla małych gospodarek otwartych), zależność wynagrodzeń do zmian w rentowności produkcji. Pomimo ewolucji obu metod wciąż(...) w gałęziowej i wewnątrzgałęziowej strukturze produkcji, w elastyczności popytu na pracę czy w funkcjonowaniu instytucji rynku pracy. Zależności te w dużym stopniu są uwarunkowane charakterem wymiany handlowej...

 • Czas wyborów w Europie - Wielka Brytania i Francja

  Po bardziej wyrównanych niż oczekiwano przyśpieszonych wyborach w Wlk. Brytania zapowiedzianych na 8 czerwca, partia Konserwatywna powinna pozostać u władzy, ale będzie musiała stawić czoło negatywnym konsekwencjom brexitu, które są coraz bardziej widoczne. Natychmiastowym i bezpośrednim efektem brexitu jest osłabienie funta.

 • Dlaczego warto postawić na stały spread?

  Spread to jedno z podstawowych pojęć jakie musi znać trader. W ofertach brokerów zazwyczaj występuje podział na spready zmienne oraz stałe. Te drugie nie podlegają żadnym zmianom, będąc niezależnymi od warunków rynkowych. Tym samym mają wiele korzyści i pozwalają zabezpieczać pieniądze.

 • Utrzymuje się nierównowaga na rynku mleka

  Na światowym rynku mleka utrzymuje się silna nierównowaga pomiędzy cenami tłuszczu mlecznego a cenami produktów białkowych w tym szczególnie mleka. Zdaniem analityków Credit Agricole, ceny mleka i masła powinny zacząć spadać w IV kw.

 • Czy warto postawić na czeską koronę?

  Narodowy Bank Czech (CNB) jest jedynym bankiem w regionie, który w zdecydowany sposób normalizował politykę pieniężną w ostatnich kwartałach. W czerwcu zarząd CNB podjął decyzję o podwyżce dwutygodniowej stopy REPO (dalej stopy procentowej) z 0,75% do 1,00%. Coraz więcej czynników sygnalizuje rosnące prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki już w najbliższych miesiącach. Poniżej przedstawiamy nasz scenariusz dotyczący perspektyw polityki pieniężnej w Czechach i spójny z nim scenariusz dla kursu...

 • Polska może sprowadzać ze Stanów Zjednoczonych "realne" ilości gazu LNG. Pozwoli na to rozbudowywany terminal regazyfikacyjny w Świnoujściu - ocenił pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

 • Eksport symbolem polskiej gospodarki. Tak dobrze jeszcze nie było

  Rosnąca wartość polskiego eksportu to ogromny sukces zarówno całej rodzimej gospodarki, jak i firm, które podejmują ryzyko konkurencji w trudnym globalnym środowisku i decydują się na międzynarodową ekspansję - pisze w analizie Interii Bartosz Bednarz.

 • Minister Szczurek dla "DGP": Obniżki podatku VAT nie będzie. Jest zbyt droga

  1,4 mld zł na jednorazowy dodatek do emerytur i 500 mln na nowe formy aktywnego zwalczania bezrobocia. Ale obniżki podatku VAT nie będzie - zapowiada minister finansów Mateusz Szczurek w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".