• Informacje na temat:

  elektroniczne postępowanie upominawcze

Artykuły na temat: elektroniczne postępowanie upominawcze
 • Otrzymaliśmy z mężem wyrok nakazowy z sądu elektronicznego z Lublina. Pismo dotyczyło rzekomo nieopłaconej faktury za internet. Tymczasem już dawno uregulowaliśmy tę płatność. Czy można się odwołać od tego wyroku? Ewa, 32 lata, Sanok Ważna rada: gdy minie termin złożenia sprzeciwu, wyrok trafi do komornika. Wtedy tylko wierzyciel może zdecydować o umorzeniu postępowania.

 • Dochodzenie należności w e-sądzie

  Podjęcie decyzji o sposobie dochodzenia należności należy do wierzyciela. W przypadku skierowania sprawy do sądu alternatywą dla tradycyjnego postępowania jest, co do zasady, skorzystanie z elektronicznego postępowania upominawczego przed e-sądem. Zaletami takiego rozwiązania są szybsze wydanie nakazu zapłaty oraz niższe koszty postępowania. Korzystanie z e-sądu jest powszechne i nieskomplikowane

 • Weszły już w życie korzystne dla dłużników zmiany dotyczące Elektronicznego Postępowania Upominawczego (EPU). Wyjaśniamy, jak wygląda postępowanie w e-sądzie i co się zmieniło w przepisach. EPU przewidziane jest dla roszczeń pieniężnych. Sprawy te prowadzi jedyny w Polsce e-sąd – VI Wydział Cywilnego Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie.

 • Co warto wiedzieć składając pozew o zapłatę?

  Podmioty, które nie zajmują się na co dzień dochodzeniem należności i występowaniem przed sądem, w tym także przedsiębiorcy, składając pozew do sądu często pomijają w nim niezbędne elementy, a pozew obarczony jest tzw. brakami formalnymi. Z tego powodu warto dostosować wykorzystywane wzory pozwów do obowiązujących obecnie wymagań formalnych, co znacznie przyspieszy i ułatwi postępowanie.

 • Dotyczy to nakazu wydanego w elektronicznym postępowaniu upominawczym (EPU). Możemy się go spodziewać w sytuacji, gdy nie spłacamy pożyczki. EPU upraszcza i przyspiesza odzyskiwanie długów. Niestety, w nieuczciwy sposób korzystają z niego niektóre firmy windykacyjne. Masowo skupują przedawnione długi i kierują sprawy o ich odzyskanie do e-sądu. EPU jest postępowaniem niejawnym. Nikt nas nie...

 • Oszustwa "na komornika" wciąż są zbyt łatwe

  Sfałszowane sądowe tytuły wykonawcze, wypisy, odpisy i wyciągi z aktów notarialnych czy komornicze licytacje mienia dłużników przestały być incydentalnymi oszustwami. Zdaniem Krajowej Rady Komorniczej, pomysłowość złodziei nie zna granic, a prowadzenie przestępczego procederu ułatwia niedostateczne zabezpieczenie dokumentów sądowych i brak elektronicznej bazy danych.

 • Ten artykuł warto zachować. Nigdy bowiem nie wiadomo, czy nie będziemy uczestniczyć w postępowaniu przed sądem. A w takiej sytuacji trzeba znać różne terminy obowiązujące w prawie cywilnym. Jeśli ich nie dochowamy, sąd może nie wziąć pod uwagę naszych wniosków, albo wręcz zamkniemy sobie drogę do dalszego postępowania przed sądem.

 • Co miesiąc trafia tam około 200 tysięcy pozwów z całej Polski. Z założenia jest to najszybsza droga do uzyskania nakazu zapłaty w prostych sprawach. W tym roku średni czas oczekiwania na niego wynosi 29 dni. Przydatne rozwiązanie wprowadzono ponad 8 lat temu.

 • ...« Nie sądzę. W polskim prawie funkcjonuje Elektroniczne Postępowanie Upominawcze, przewidziane dla niektórych roszczeń pieniężnych. Bez względu na wartość przedmiotu sporu i miejsce zamieszkania(...). Jeśli wybierze Pani formę elektroniczną, to konieczne będzie korzystanie z podpisu elektronicznego. « Jeśli Pani nie zareaguje, to nakaz zapłaty w elektronicznym postępowaniu uprawomocni się po...

 • Jak świat na nas zarabia?

  Na bezpośrednie inwestycje zagraniczne patrzymy zwykle przez pryzmat tego, ile udaje nam się ich przyciągnąć, ewentualnie - jak Polska wypada na tle innych krajów, jeśli chodzi o warunki prowadzenia działalności, i na ile sprzyja napływowi zagranicznego kapitału. Potwierdza to mijający tydzień.