• Informacje na temat:

  emerytury w norwegii

Artykuły na temat: emerytury w norwegii
 • ...„W latach 2001- 2002 pracowałam w Niemczech. Czy ten okres będzie mi się liczył do emerytury?” Jolanta K. z Krosna...

 • Emerytura za pracę za granicą - sprawdź, czy ci się należy?

  Osoby pracujące w krajach Unii Europejskiej, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie i Szwajcarii mogą ubiegać się o przyznanie zagranicznego świadczenia emerytalnego. Trzeba jedynie złożyć wniosek.

 • Praca w Norwegii tylko dla mężczyzn?

  Wielokrotnie pisaliśmy, że w Norwegii o stałą pracę dla mężczyzn jest o wiele łatwiej niż o znalezienie zajęcia dla kobiet. - Jestem tu z mężem od ponad trzech lat i myślę, że dobrze znam sytuację(...). - Konkurencja jest duża, ale myślę, że będzie dobrze - zapewnia przyszła właścicielka zakładu. Przekonuje mnie jednak, że kobiety mają w Norwegii trudne zadanie. - Najczęściej nie pracują, bo zajmują się domem...

 • Norges Bank notuje pokaźne zyski

  Norges Bank Investment Management na koniec 2017 r. miał w portfelu akcje spółek notowanych na GPW warte łącznie 968,2 mln USD, czyli o 41,3 proc. więcej niż przed rokiem - wynika z rocznego sprawozdania funduszu. Narodowy fundusz emerytalny w 2017 r. przyniósł rekordowy zysk w wysokości 131 miliardów dolarów. Na koniec ubiegłego roku fundusz posiadał aktywa w wysokości 1,08 biliona dolarów.

 • W jakim stopniu emerytura zastępuje pensję?

  Polski pracownik przechodząc na emeryturę może liczyć na świadczenie w wysokości przeciętnie 48 proc. ostatniego wynagrodzenia brutto. Według badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, najwyższa stopa zastąpienia pensji emeryturą jest w Arabii Saudyjskiej i wynosi 100 proc. Oznacza to, że przeciętna wysokość emerytury była równa przeciętnej wysokości ostatniego wynagrodzenia brutto.

 • Szwecja: Ciężka dola emerytów

  Emeryci w Szwecji należą do najbiedniejszych w Skandynawii. Z unijnych danych wynika, że prawie co piąty z nich jest zagrożony ubóstwem. To dwa razy więcej niż w Danii, Norwegii i Islandii.

 • Roboty mogą zabrać nam pracę i emeryturę. Jak podatkami powstrzymać "technologiczne bezrobocie"?

  Zanim maszyny zniszczą ludzkość - jak w "Terminatorze" albo "Matrixie" - pozbawią nas zdobyczy państwa opiekuńczego. Zagrożone są nasze emerytury, renty, 500 plus, urlopy macierzyńskie. Chyba że rewolucja technologiczna pójdzie w parze z rewolucją podatkową.

 • Polska na 19. miejscu w rankingu systemów emerytalnych na świecie

  W porównaniu systemów emerytalnych w 30 wybranych krajach Polska zajmuje 19. miejsce. Liderem pozostaje Dania, a za nią plasuje się Holandia i Australia. Ranking zamykają Indie, Japonia i Argentyna. Taki jest wynik najnowszego badania "Melbourne Mercer Global Pension Index 2017" (MMGPI), sporządzonego już po raz dziewiąty przez firmę doradczą Mercer we współpracy z Australian Centre for Financial Studies. Polska spadła w rankingu o dwa miejsca za demontaż OFE.

 • Warunkiem pobierania emerytury - rozwiązanie stosunku pracy

  Prawo do emerytury ulega zawieszeniu niezależnie od wysokości osiąganego przychodu z tytułu kontynuowanego zatrudnienia oraz wieku osoby uprawnionej do emerytury...

 • Obniżenie wieku emerytalnego: PiS znalazło pieniądze na sfinansowanie tej obietnicy

  Zmiany w OFE i niezmniejszenie stawki VAT umożliwią sfinansowanie obniżenia wieku emerytalnego w przedwyborczym 2018 r.