• Informacje na temat:

  emigracja polakow

Artykuły na temat: emigracja polakow
 • Emigracja zarobkowa Polaków. Kierunek Niemcy

  ...mniej. Ważny zarobek Jednak im wyższe stanowisko, tym mniejszy rozdźwięk w wynagrodzeniach. Emigracja zarobkowa jest zatem najbardziej nęcąca dla osób na podstawowych stanowiskach, które mogą dużo...

 • Emigracja Polaków zaszkodzi mieszkaniówce

  Niepokojące informacje na temat emigracji zarobkowej często goszczą w krajowych mediach. Mimo tego ostatnie doniesienia o emigracyjnych szacunkach GUS-u wzbudziły duże zainteresowanie opinii publicznej. Główny Urząd Statystyczny podał, że w 2013 r. poza granicami kraju przebywało 2,20 mln Polaków. Niebawem może zostać pobity niechlubny rekord z 2007 r. (2,27 mln emigrantów). Masowy exodus rodaków już teraz rzutuje na sytuację rynku mieszkaniowego. W trakcie kolejnych dziesięciu lat ten...

 • Polacy nie wierzą w powroty rodaków z emigracji

  Polacy nie wierzą w rychłe powroty rodaków z emigracji. Rządzący od lat starają się zachęcić obywateli naszego kraju do powrotu z zagranicy, jednak na razie takie apele nie odnoszą skutku.

 • Polacy nie będą masowo wracać do Polski po Brexicie. Wybiorą inny kierunek emigracji

  Po Brexicie do wyjazdu z Wielkiej Brytanii może zostać zmuszonych kilkaset tysięcy Polaków. Eksperci twierdzą, że nie oznacza to jednak, iż wrócą oni na polski rynek pracy. Część z nich wybierze zapewne inny kierunek emigracji. Tym, którzy wrócą do Polski, zdobyte za granicą doświadczenie może wcale nie ułatwiać, a wręcz utrudniać znalezienie zatrudnienia. Ponadto wracający z emigracji Polacy będą mieć konkurencję w postaci tańszych imigrantów z Ukrainy, których jest już około milion.

 • Zarobki w Europie a rozmiary emigracji Polaków

  ...poprzednim wykresie kolorem turkusowym oznaczone zostały kraje, w którym emigracja Polaków przekracza 50 tys. ludzi. Analizując tak zestawione dane okazuje się, że różnice w wartościach nominalnych są...

 • Czy emigracja jeszcze się opłaca?

  Tuż po wejściu do Unii Europejskiej Polacy masowo wyjeżdżali z kraju, głównie do Irlandii i Wielkiej Brytanii. Przez ostatnie lata ten trend wyraźnie wyhamował, a w niektórych krajach UE liczba Polaków spada. Czy to sygnał, że przeprowadzka za granicę w przestaje się opłacać? Odpowiada Marcin Lipka, analityk Cinkciarz.pl.

 • Polacy na emigracji przysyłają mniej pieniędzy. Nie myślą o powrocie

  Polacy pracujący za granicą przekazali w ubiegłym roku do naszego kraju 15,5 mld zł. To najmniejsza kwota od 2005 r.

 • Emigracja podatkowa

  W ciągu ostatnich kilku lat Polacy coraz częściej decydują się na emigrację podatkową. Obecnie przenoszą się więc do innych państw nie tylko za pracą, wyższą pensją oraz perspektywami na lepsze życie, ale również w celu optymalizacji obciążeń podatkowych nakładanych na nich w Polsce.

 • Rekordowo niska liczba Polaków myśli o emigracji

  12 proc. aktywnych lub potencjalnie aktywnych zawodowo Polaków rozważa wyjazd do pracy zagranicę w ciągu najbliższego roku - wynika z raportu "Migracje zarobkowe Polaków V" publikowanego przez Work Service. To najniższy wynik w historii badania i o 7 p.p. mniejsze wskazanie niż na początku roku.

 • Rozmiar i kierunkach emigracji z Polski w latach 2004-2017

  Główny Urząd Statystyczny jak co roku prezentuje szacunek liczby mieszkańców Polski przebywających czasowo za granicą (tzw. zasoby imigracyjne Polaków w innych krajach). Pierwszy szacunek uwzględniający lata 2004-2006 został opublikowany w październiku 2007 r., następne - w kolejnych latach 2008-2017. Prezentowany szacunek przedstawia liczbę emigrantów z Polski przebywających czasowo za granicą - według stanu w końcu każdego roku (w okresie 2004-2005 i 2010-2017).