• Informacje na temat:

  etat

Artykuły na temat: etat
 • Polskie pielęgniarki: Pracują na dwóch etatach, ale i tak muszą dorabiać prywatnymi wizytami

  Pracują na dwóch etatach, ale i tak muszą dorabiać prywatnymi wizytami. Pogardzane przez lekarzy i pacjentów, narażone. Polskie pielęgniarki.

 • Skutki obniżenia wielkości etatu

  Zmiana w trakcie miesiąca wymiaru etatu pracownika z pełnego na część etatu skutkuje zmianą zarówno wynagrodzenia za pracę, jak i wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika do przepracowania(...) należy obliczyć oddzielnie za okresy przed zmianą etatu oraz po jego zmniejszeniu.

 • Pułapka umów cywilnoprawnych: Po śmieciówce nie czeka etat

  Tylko co trzeci zatrudniony na umowie-zleceniu lub umowie o dzieło dostaje etat w ciągu trzech lat od podjęcia pracy. Ci, którym się to nie udaje, rzadziej się szkolą i gorzej wykorzystują swój potencjał.

 • Zlecenie w połączeniu z etatem a ZUS

  Dla rozstrzygnięcia obowiązku ubezpieczeń społecznych pracownika z tytułu dodatkowo zawartej umowy zlecenia istotne jest, czy umowę tę zawiera z podmiotem będącym jednocześnie jego pracodawcą (lub wykonuje ją na rzecz własnego pracodawcy) czy innym podmiotem niż własny pracodawca. Jeśli jest ona zawarta z obcym podmiotem, wówczas trzeba też wziąć pod uwagę wysokość przychodu uzyskiwanego ze stosunku pracy.

 • Firma przyjęła mnie na zlecenie. Inni mają tu umowy o dzieło. Jest kilku samozatrudnionych i 4 osoby na etatach. Wszyscy wykonujemy tę samą pracę. Jak się starać o etat? Boję się, że jeśli wystąpię oficjalnie, to stracę zatrudnienie... Irena z Kołobrzegu...

 • Co wybierasz - etat czy własna firma?

  Co piąty Polak chciałby prowadzić własną firmę, jednak aż dwie trzecie z nas woli pracę na etacie - wynika z badania "Finanse Polaków" przeprowadzonego dla Provident Polska. Co prawda, przeciętny przedsiębiorca zarabia o ok. 20 proc. więcej niż statystyczny pracownik, ale to nie pieniądze są głównym czynnikiem, który sprawia, że myślimy o własnym biznesie.

 • Polak na dwóch etatach. Rośnie liczba pracowników mających więcej niż jedno stałe zajęcie

  ...w kwartale poprzednim. Przede wszystkim dlatego, że zimą znikała część prac sezonowych, głównie w rolnictwie. W tym roku ten ubytek został zrekompensowany z nawiązką nowymi etatami stworzonymi m.in. w handlu(...) pełny etat - zauważa Marta Petka-Zagajewska, kierownik zespołu analiz w PKO BP. Zwyczajowo dorabiają też murarze, stolarze czy hydraulicy, czyli przede wszystkim specjaliści branżowi. W I kw. według...

 • Obniżony etat zamiast urlopu wychowawczego

  Skorzystanie z pełnej puli urlopów związanych z wychowywaniem dziecka może oznaczać kilkuletnią przerwę w zatrudnieniu. Wielu pracowników nie chce wyłączać się na tak długi okres z aktywności zawodowej - korzysta więc z możliwości łączenia pracy z opieką nad dzieckiem. Dodatkową opcją pozostającą w dyspozycji pracowników-rodziców jest też prawo do podjęcia pracy w obniżonym wymiarze w okresie, w którym mogliby przebywać na urlopie wychowawczym.

 • Elektromobilność zabierze 600 tys. etatów w Niemczech i Polsce

  ...sprzedaży samochodów paliwowych, etaty w kraju za Odrą stracić może aż 600 tysięcy osób. Badanie zleciła niemiecka organizacja VDA (niem. Verband der Automobilindustrie), grupująca podmioty motoryzacyjne(...) temat ogólnoeuropejska dyskusja. Niektórzy twierdzą, że sytuacja nie będzie tak tragiczna, jak rysują to badacze Ifo, na każdy stracony etat powinna bowiem powstać posada w innych działach niemieckiej...

 • Zatrudnienie na etacie bez wynagrodzenia

  Odpłatność jest jedną z najważniejszych cech stosunku pracy. Praca w jego ramach nie może być wykonywana bezpłatnie, a pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Generalnie przysługuje ono jednak za pracę wykonaną, niektóre okresy pozostawania w zatrudnieniu nie pokrywają się więc z okresami płatnej pracy etatowej.