• Informacje na temat:

  etat

Artykuły na temat: etat
 • Zatrudnienie na etat nie jest największym marzeniem młodych Polaków

  Pokolenie milenialsów coraz bardziej obawia się o swoją przyszłość. Rozwój robotyki, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego zmienia charakter i sposób pracy. Dlatego młodzi coraz chętniej myślą o nieetatowych formach zatrudnienia.

 • Skutki obniżenia wielkości etatu

  Zmiana w trakcie miesiąca wymiaru etatu pracownika z pełnego na część etatu skutkuje zmianą zarówno wynagrodzenia za pracę, jak i wymiaru czasu pracy obowiązującego pracownika do przepracowania(...) należy obliczyć oddzielnie za okresy przed zmianą etatu oraz po jego zmniejszeniu.

 • Polskie pielęgniarki: Pracują na dwóch etatach, ale i tak muszą dorabiać prywatnymi wizytami

  Pracują na dwóch etatach, ale i tak muszą dorabiać prywatnymi wizytami. Pogardzane przez lekarzy i pacjentów, narażone. Polskie pielęgniarki.

 • Zlecenie w połączeniu z etatem a ZUS

  Dla rozstrzygnięcia obowiązku ubezpieczeń społecznych pracownika z tytułu dodatkowo zawartej umowy zlecenia istotne jest, czy umowę tę zawiera z podmiotem będącym jednocześnie jego pracodawcą (lub wykonuje ją na rzecz własnego pracodawcy) czy innym podmiotem niż własny pracodawca. Jeśli jest ona zawarta z obcym podmiotem, wówczas trzeba też wziąć pod uwagę wysokość przychodu uzyskiwanego ze stosunku pracy.

 • Pułapka umów cywilnoprawnych: Po śmieciówce nie czeka etat

  Tylko co trzeci zatrudniony na umowie-zleceniu lub umowie o dzieło dostaje etat w ciągu trzech lat od podjęcia pracy. Ci, którym się to nie udaje, rzadziej się szkolą i gorzej wykorzystują swój potencjał.

 • Co wybierasz - etat czy własna firma?

  Co piąty Polak chciałby prowadzić własną firmę, jednak aż dwie trzecie z nas woli pracę na etacie - wynika z badania "Finanse Polaków" przeprowadzonego dla Provident Polska. Co prawda, przeciętny przedsiębiorca zarabia o ok. 20 proc. więcej niż statystyczny pracownik, ale to nie pieniądze są głównym czynnikiem, który sprawia, że myślimy o własnym biznesie.

 • Firma przyjęła mnie na zlecenie. Inni mają tu umowy o dzieło. Jest kilku samozatrudnionych i 4 osoby na etatach. Wszyscy wykonujemy tę samą pracę. Jak się starać o etat? Boję się, że jeśli wystąpię oficjalnie, to stracę zatrudnienie... Irena z Kołobrzegu...

 • Obniżony etat zamiast urlopu wychowawczego

  Skorzystanie z pełnej puli urlopów związanych z wychowywaniem dziecka może oznaczać kilkuletnią przerwę w zatrudnieniu. Wielu pracowników nie chce wyłączać się na tak długi okres z aktywności zawodowej - korzysta więc z możliwości łączenia pracy z opieką nad dzieckiem. Dodatkową opcją pozostającą w dyspozycji pracowników-rodziców jest też prawo do podjęcia pracy w obniżonym wymiarze w okresie, w którym mogliby przebywać na urlopie wychowawczym.

 • Ucieczka od etatów

  Według ekspertów Tax Care, boom na przedsiębiorczość to m.in. efekt rozczarowania Polaków pracą na etatach. Zaledwie co czwarty zatrudniony w oparciu o umowę o pracę jest zadowolony ze swojej sytuacji zawodowej. Tymczasem sporą satysfakcję ze swojej pracy czerpie co drugi właściciel firmy. Być może po części właśnie dlatego działalność gospodarcza przyciąga etatowców - co czwarta z nich deklaruje...

 • Zatrudnienie na etacie bez wynagrodzenia

  Odpłatność jest jedną z najważniejszych cech stosunku pracy. Praca w jego ramach nie może być wykonywana bezpłatnie, a pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia. Generalnie przysługuje ono jednak za pracę wykonaną, niektóre okresy pozostawania w zatrudnieniu nie pokrywają się więc z okresami płatnej pracy etatowej.