• Informacje na temat:

  euro nbp

Artykuły na temat: euro nbp
 • Ekonomista NBP: Bezrobocie wyraźnie spadnie dopiero w 2015 roku

  ...głównych partnerów handlowych, czyli w strefie euro, wzrost gospodarczy jest cały czas poniżej wieloletniej średniej. Strefa euro wchodzi w fazę ożywienia, ale to ożywienie jest dosyć wątłe cały czas(...). Poza tym pamiętajmy jeszcze o jednej rzeczy: w fazie spowolnienia, którą przechodziliśmy, bezrobocie oczywiście rosło, ale nie rosło bardzo szybko. Nie tak, jak w krajach Unii Europejskiej...

 • NBP poinformował, że zysk banku centralnego wyniesie 7,5 mld PLN wobec pierwotnych założeń budżetowych mówiących o 3,2mld PLN.

 • Na płace w euro jeszcze poczekamy. Ale czy warto na to czekać?

  Premier Mateusz Morawiecki twierdzi, że jesteśmy obecnie za biedni na przyjęcie euro i może to nastąpić, gdy średnia płaca w Polsce będzie na poziomie 70-80 proc. unijnej. Pytanie tylko, czy szybciej doszlusujemy do tego poziomu z płacami w złotych, czy z płacami w euro.

 • Deficyt w obrotach bieżących w II kwartale 2014 roku wyniósł 553 mln euro i był o 190 mln euro większy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku - poinformował we wtorek Narodowy Bank Polski w raporcie na temat bilansu płatniczego Polski.

 • Euro pracy nie zaszkodzi

  W koordynowaniu zmian instytucjonalnych na rynku pracy większe znaczenie odgrywają decyzje i zalecenia Komisji Europejskiej niż Europejskiego Banku Centralnego. Dlatego przystąpienie do strefy euro powinno mieć w tej kwestii raczej neutralne znaczenie - wynika z cząstkowego raportu przygotowanego na zlecenie Biura ds. Integracji ze Strefą Euro NBP.

 • Były minister finansów Paweł Szałamacha członkiem NBP

  Paweł Szałamacha został członkiem zarządu Narodowego Banku Polskiego - poinformował PAP rzecznik prezydenta Marek Magierowski. Wniosek o jego powołanie złożył prezes NBP Adam Glapiński. Szałamacha został w końcu września odwołany ze stanowiska ministra finansów. Zastąpił go Mateusz Morawiecki, równicześnie wicepremier i minister rozwoju.

 • Kiedy dogonimy Wielką Brytanię pod względem wysokości płac?

  Średnie wynagrodzenie w Polsce w 2014 roku wyniosło w przeliczeniu 889 euro (niecałe 3900 zł; 1 euro = 4,3830 zł wg tabeli kursów średnich NBP z dn. 19.02.2016 r.). To prawie czterokrotnie mniej niż wyniosła przeciętna płaca w Wielkiej Brytanii, która w analizowanym okresie wyniosła 3406 euro brutto miesięcznie. Postanowiliśmy więc przeprowadzić analizę i sprawdzić, w jakim czasie uda nam się...

 • Realizacja strategii celu inflacyjnego przez NBP pozwoliła na skuteczne zapewnienie stabilności cen w Polsce w średnim okresie - wynika z raportu Biura Strategii Polityki Pieniężnej Instytutu Ekonomicznego NBP.

 • Wiem, że w Narodowym Banku Polskim ani nie dostanę kredytu, ani nie założę konta. Więc po co on tak naprawdę istnieje? Mąż mówi, że to decyzje NBP mają znaczący wpływ na nasz budżet domowy. Czy to prawda? A jeśli tak, to w jaki sposób bank centralny działa? Ela z Głogowa...

 • Deficyt w obrotach bieżących w sierpniu wyniósł 986 mln euro - podał we wtorek Narodowy Bank Polski. Deficyt za lipiec wynosił 681 mln euro. Zdaniem ekonomistów, dane świadczą o słabnięciu polskiego eksportu, choć wpływ na nie miała też zmiana metodologii liczenia bilansu.