• Informacje na temat:

  faktura vat wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

Artykuły na temat: faktura vat wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
 • Sprzedaż towarów do Unii bez NIP-u PL trzeba skorygować

  Przedsiębiorca, który chce zawierać transakcje z innym przedsiębiorcą z UE, zanim rozpocznie współpracę, musi zarejestrować się jako podatnik VAT UE. Sprzedaż dokonaną bez NIP-u PL należy skorygować.

 • Rabat cenowy na towary zaimportowane w innym państwie UE

  Kupiliśmy towar od dostawcy z Chin i zaimportowaliśmy go w Niemczech. Odprawy celnej dokonał nasz niemiecki przedstawiciel podatkowy, który także rozliczył w Niemczech nietransakcyjną WDT. Nasza firma natomiast opodatkowała nietransakcyjne WNT w Polsce. Po pewnym czasie nasz chiński kontrahent wystawił notę kredytową w związku z udzieleniem rabatu cenowego na zakupiony przez nas towar. Czy musimy skorygować podstawę opodatkowania WNT w tej sytuacji?

 • Prawie pół miliona fikcyjnych faktur. Tak okrada się państwo

  Prawie pół miliona "lewych" dokumentów i rzekome transakcje na ponad 100 mld zł wykryła w ubiegłym roku kontrola skarbowa. Cel jest jasny: wyłudzić jak najwięcej VAT.

 • "Zerowy" VAT ze sprzedaży na rzecz unijnego kontrahenta

  Rozliczenie sprzedaży w obrębie Unii Europejskiej rządzi się własnymi prawami. Jednym z nich jest brak naliczania VAT-u z zachowaniem prawa do jego odliczenia, czyli w skrócie WDT.

 • Fiskus może odmówić zwrotu VAT tylko, jeśli budżet poniósł stratę

  Fiskus może odmówić zwrotu VAT nawet za okres sprzed obowiązywania klauzuli nadużycia prawa. Ale musi udowodnić, że podatnik osiągnął korzyść, a budżet poniósł stratę.

 • Plaga wyłudzeń VAT w Polsce jest bezkarna

  - Państwa członkowskie UE niezależnie od KE próbują samodzielnie walczyć z wyłudzeniami podatku VAT; w Polsce problemem jest m.in. bezkarność: za przestępstwo narkotykowe prędzej czy później idzie się do więzienia, a za wyłudzenie VAT, nie - mówi ekspert podatkowy Roman Namysłowski.

 • Karuzela dla dorosłych

  Oszustwo podatkowe z wykorzystaniem znikającego podatnika, inaczej zwane także karuzelą podatkową, stanowi największy kaliber z grupy szeroko pojętych oszustw podatkowych. W związku ze zniesieniem barier handlowych pomiędzy krajami Beneluksu, istniejący problem został dostrzeżony już w 1980 roku. Pomimo, że od tamtego czasu minęło 35 lat, bezpieczne szacunki nie pozostawiają złudzeń. Kraje Unii Europejskiej tracą przez oszustwo łączną kwotę 80-100 mld euro rocznie. Oficjalnej skali naruszeń...

 • Podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku - jak obliczyć limit zwolnienia z VAT?

  . 1 ustawy o VAT.

 • Resort finansów nie składa broni. Chce kolejnych narzędzi do walki z oszustwami w VAT

  Po wprowadzeniu jednolitego pliku kontrolnego, różnego rodzaju pakietów uszczelniających VAT, w tym paliwowego i przewozowego, podzielonej płatności, systemu STIR, kontroli całych łańcuchów transakcji, konsolidacji aparatu skarbowego, Ministerstwo Finansów nie spocznie na laurach i nie będzie jedynie czekać na efekty tych wszystkich zmian. Resort w najnowszym projekcie nowelizacji VAT uszczelnia

 • Nie chcę być okradany

  Jeśli luka VAT-owska to 45 mld zł, to znaczy, że każdy z nas, od oseska do starca, okradany jest na ponad 1000 zł rocznie - mówi Tomasz Kassel, ekspert i partner PwC.