• Informacje na temat:

  federalny trybunał konstytucyjny

Artykuły na temat: federalny trybunał konstytucyjny
 • Niemcy: Pozew spedytorów przeciwko płacy minimalnej wpłynął do TK

  Spedytorzy z Polski, Węgier i Austrii zaskarżyli w Federalnym Trybunale Konstytucyjnym przepisy ustawy zobowiązującej firmy zagraniczne do wypłacania płacy minimalnej kierowcom przejeżdżającym tranzytem przez Niemcy. TK potwierdził wpłynięcie pozwu.

 • Dzisiejszego dnia inwestujący w Warszawie czekali na wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. OFE. Ewentualne orzeczenie w sprawie niekonstytucyjności zmian w polskim systemie emerytalnym mogłoby spowodować chaos na polskim rynku.

 • Kryzys migracyjny. Państwa UE tną świadczenia socjalne

  ...międzynarodowymi traktatami. Niemcy przyjęły w 2015 r. prawie 1,1 mln imigrantów i uchodźców, najwięcej ze wszystkich europejskich państw. Po tym, jak Federalny Trybunał Konstytucyjny już w 2012 r. orzekł, że(...) lat. Cztery lata składek na świadczenia socjalne We wrześniu ubiegłego roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że migrantom z państw UE nawet po półrocznym pobycie w jakimś państwie Unii...

 • Członkowie Fed podtrzymują retorykę zakładającą podwyżkę stóp procentowych już na najbliższym czerwcowym posiedzeniu. Prezes Banku Rezerw Federalnych z St. Louis James Bullard ponadto uważa, że brytyjskie referendum ws. pozostania w Unii Europejskiej Zjednoczonego Królestwa nie ma wpływu na ewentualną decyzję FOMC.

 • Transformacja energetyczna. Koncerny walczą w sądzie

  Po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii, Niemcy postanowiły zerwać z energetyką jądrową przy jednoczesnym odchodzeniu od paliw kopalnych. Nie przewidziano przy tym rekompensaty finansowej dla użytkowników elektrowni atomowych. Protesty producentów energii nie zdały się na nic. W rezultacie postanowili zwrócić się do sądu.

 • Polska w reprywatyzacyjnym ogonie. Kraje naszego regionu rozwiązały problem w latach 90. XX wieku

  Większość krajów naszego regionu poradziła sobie ze zwrotem znacjonalizowanych nieruchomości jeszcze w latach 90. poprzedniego stulecia. Po 1989 r. z kwestią reprywatyzacji musiały się zmierzyć wszystkie państwa byłego bloku wschodniego.

 • RPP podjęła decyzję w sprawie stóp procentowych

  Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie; referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej - podała RPP w komunikacie.

 • Na rynku walutowym głównymi bohaterami w tym tygodniu są: dolar oraz jen. Dzisiaj wieczorem czeka nas publikacja minutes z ostatniego posiedzenia FOMC, co może nadać nową dynamikę dla notowań nie tylko amerykańskiej waluty, ale również ogólnie zmienić nastawienie inwestorów na rynku.

 • O 13:00 Bank Anglii ogłosi swą decyzję w sprawie stóp procentowych. Na rynku przewiduje się obniżkę głównej stopy z 0,5 proc. do 0,25 proc. Takie poluzowanie miałoby zwiększyć akcję kredytową, ale też i po prostu osłabić funta na korzyść eksporterów w dobie nadchodzącego Brexitu.

 • Wczoraj główna para walutowa wybijała się chwilami powyżej 1,1325. Teraz jesteśmy znacznie niżej - przy 1,1280 - ale to i tak przejaw dość wysokiej wartości euro. Rynek najwyraźniej poczuł się rozczarowany tym, co wczoraj zaprezentował Europejski Bank Centralny. Niektóre fragmenty wystąpienia Mario Draghiego - np. zaznaczenie, że podczas obrad szefostwa Banku nie dyskutowano opcji przedłużenia QE poza marzec 2017 - odebrano jako jastrzębie.