• Informacje na temat:

  fukushima

Artykuły na temat: fukushima
 • Operator elektrowni jądrowej Fukushima zapłaci

  Sąd w Fukushimie nakazał we wtorek rządowi Japonii oraz firmie TEPCO, operatorowi elektrowni jądrowej Fukushima I, w której w 2011 r. wskutek trzęsienia ziemi doszło do poważnej awarii, wypłacenie 500 mln jenów (4,5 mln dolarów) odszkodowań.

 • Transformacja energetyczna. Koncerny walczą w sądzie

  Po katastrofie w elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii, Niemcy postanowiły zerwać z energetyką jądrową przy jednoczesnym odchodzeniu od paliw kopalnych. Nie przewidziano przy tym rekompensaty finansowej dla użytkowników elektrowni atomowych. Protesty producentów energii nie zdały się na nic. W rezultacie postanowili zwrócić się do sądu.

 • Prof. Konrad Świrski: Dyskutując o energetyce jądrowej trzeba pamiętać o możliwych awariach

  Nie da się zbudować efektywnego i niskoemisyjnego systemu energetycznego w przyszłości bez energetyki jądrowej. Ale czy na pewno? Poniżej prof. Konrad Świrski - ekspert rynku energii - polemizuje z najczęściej powtarzanymi tezami w zakresie energetyki jądrowej.

 • 7000 ludzi do zwolnienia w japońskim kolosie Toshiba

  Japoński konglomerat przemysłowy Toshiba w roku finansowym wypracował... 4,5 mld dolarów straty (prognoza, spadek rok do roku o 10 procent). Odczują to pracownicy - niemal 7000 zostanie zwolnionych w drodze restrukturyzacji.

 • Warzenie piwa może pomóc oczyścić wody mórz i oceanów z radioaktywnych zanieczyszczeń. Tak twierdzi młoda badaczka z Belgii dr Sara Vanderheyden, która dokonała tego przełomowego odkrycia.

 • Energetyka jądrowa: Państwa unijne czekają miliardowe wydatki

  Państwa UE będą musiały wydać do 2030 r. od 152 do 207 mld euro na energetykę jądrową, by utrzymać na zbliżonym do obecnego poziomie moce produkcyjne. Bez nowych inwestycji w ciągu 25 lat atom zniknąłby z miksu energetycznego - wynika z opracowania Komisji Europejskiej.

 • Białoruś skierowała do Komisji Europejskiej raport narodowy dotyczący testów odpornościowych (stress testów) budowanej pod Ostrowcem elektrowni atomowej - poinformował w środę Gosatomnadzor, białoruski regulator ds. bezpieczeństwa jądrowego.

 • Energetyka jądrowa nadal czeka!

  Państwo musi ustalić racjonalny poziom bezpieczeństwa elektrowni jądrowej, biorąc pod uwagę koszty, jaki dany poziom za sobą pociąga - uważa wiceminister energii Andrzej Piotrowski. Jak przypomniał, gwarancja absolutnego bezpieczeństwa nie istnieje. Minister Tchórzewski zwracał wcześniej uwagę na potrzebę budowy trzyblokowej elektrowni jądrowej.