• Informacje na temat:

  gas łupkowy w polsce

Artykuły na temat: gas łupkowy w polsce
 • Niemcy: Od dzisiaj całkowity zakaz frackingu

  W USA prezydent Trump już zapowiedział, że chce zintensyfikować wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania (ang. fracking). W Niemczech jest ona od 11 lutego 2017 r. praktycznie zabroniona.

 • Europa nie odejdzie od rosyjskiego gazu

  Na europejskim rynku gazowym nie należy oczekiwać drastycznych zmian: udział gazu ziemnego z Rosji pozostanie znaczący, a jego cena konkurencyjna wynika z raportu waszyngtońskiego Brookings Institution. Zdaniem analityków BI, 80 proc. produkcji gazu z łupków będzie mieć miejsce w Polsce Wielkiej Brytanii.

 • Piasek kwarcowy niezbędny przy łupkach

  Rząd pracuje nad stworzeniem otoczenia prawnego dla inwestycji związanych z poszukiwaniem i eksploatacją węglowodorów, czego efektem jest tzw. pakiet ustaw łupkowych. Kwestie gazu niekonwencjonalnego dotyczą również polskiego sektora kruszyw, który jest kluczowym partnerem i dostawcą dla branży wydobywczej.

 • Realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych zmierzających do wypracowania innowacyjnych rozwiązań, wzmocnienia efektywności i bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska to główny cel podpisanych dzisiaj przez PKN ORLEN (GPW: PKN) umów ramowych z dwiema uznanymi uczelniami technicznymi: Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie i Politechniką Warszawską.

 • Płonąca woda z kranu nam nie grozi

  Szczelinowanie hydrauliczne, które towarzyszy wydobyciu gazu łupkowego nie powoduje zanieczyszczenia wody. Do takich wniosków doszli naukowcy z amerykańskiego Duke University. Powodem zanieczyszczeń są wadliwie wykonane odwierty.

 • Algieria - szansa dla UE na większe uniezależnienie od surowców z Rosji

  Algieria jest największym producentem gazu ziemnego w Afryce, a po Rosji największym dostawcą błękitnego paliwa do Europy. Kraj wydobywa też znaczne ilości ropy, a pod algierskimi piaskami kryją się jedne z największych na świecie zasobów łupkowych. To szansa dla UE.

 • Jednak śpimy na gazie! W piaskowcach mamy 150 mld m. sześciennych

  Nawet ponad 150 mld m sześc. wydobywalnego gazu tzw. zamkniętego może znajdować się trzech wielkich polskich kompleksach geologicznych - wynika z raportu zaprezentowanego we wtorek przez Państwowy Instytut Geologiczny. Geolodzy jednak dodają: to szacunki hipotetyczne, choć oparte o naukowe analizy.

 • Firmy surowcowe inwestują za granicą

  Polska nie jest potęgą surowcową. Na terenie kraju znajdują się pokłady węgla kamiennego i brunatnego, które eksploatujemy od lat.

 • Norweski Wariant 3.0

  Rozważamy połączenie z Norwegią szelfem północnym przez system duński od zachodu, a dalej przez Baltic Pipe do Polski. Sondażowe rozmowy wskazują, że powinno się udać - mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG, i kreśli nową architekturę dla Polski i Europy.