• Informacje na temat:

  gaz i ropa łupkowa w polsce

Artykuły na temat: gaz i ropa łupkowa w polsce
 • Ceny ropy i gazu będą niższe. Wpłynie to pozytywnie na wzrost gospodarczy w Polsce

  Cena ropy WTI spada od czerwca. Z prognoz Banku DNB wynika, że na koniec 2014 roku za baryłkę tej ropy inwestorzy będą płacić około 90 dolarów. To zasługa drugiej rewolucji łupkowej w USA. Według Artura Tomaszewskiego, prezesa zarządu DNB Bank Polska, kiedy Stany Zjednoczone rozpoczną eksport gazu do Europy, ceny surowca spadną, co pozytywnie wpłynie na gospodarkę na Starym Kontynencie. Od 2020 roku ważną rolą na rynku gazu zaczną też odgrywać Chiny.

 • USA na skraju łupkowego bankructwa

  Gwałtowny spadek cen ropy naftowej wydaje się nie mieć końca. Szczególnie boleśnie odczuwa go branża łupkowa w USA: działalność muszą ograniczyć już tacy potentaci, jak Schlumberger i Halliburton.

 • Gaz łupkowy: Polska ma niewielką szansę, by powielić model amerykański?

  . O gazie i ropie łupkowej", będzie to niezwykle trudne. Wśród barier wymienia on brak doświadczenia zespołów wiertniczych, odpowiedniej infrastruktury, różnice prawne i kulturowe.

 • Niemcy: Od dzisiaj całkowity zakaz frackingu

  W USA prezydent Trump już zapowiedział, że chce zintensyfikować wydobycie gazu łupkowego metodą szczelinowania (ang. fracking). W Niemczech jest ona od 11 lutego 2017 r. praktycznie zabroniona.

 • Kolejne złoże gazu w Wielkopolsce

  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) potwierdziło odkrycie złoża gazowego w miejscowości Miłosław w powiecie wrzesińskim w woj. wielkopolskim.

 • PKB południowoamerykańskiego państwa wystrzeli w górę. Gujana eksploduje dzięki ropie

  Podobnie było w Polsce z gazem łupkowym. Nagle się okazało, że niezależność energetyczna jest o krok. U nas nic z tego nie wyszło. Tam ma być inaczej.

 • OIES: Ropa i gaz z Arktyki dopiero po 2030 r.

  Rejon Arktyki ma ogromny potencjał w zakresie wydobycia węglowodorów, wynika z raportu opracowanego przez Oksfordzki Instytut Badań nad Energią. Zdaniem analityków OIES, znacznego wzrostu produkcji z tych złoż można spodziewać się dopiero po 2030 roku.

 • Gdzie są granice wzrostu świata paliw kopalnych

  Dlaczego "rewolucja łupkowa" stała się tak głośna? Przez kilka ostatnich pokoleń świat doświadczył bezprecedensowego wzrostu gospodarczego, zasilanego energią z tanich i łatwo dostępnych paliw kopalnych. W USA są one łagodzone przez zasadę, zgodnie z którą właściciel gruntu jest też właścicielem praw do leżących pod nim złóż. W Polsce i Europie właściciel gruntu nie ma żadnych korzyścI.