• Informacje na temat:

  gaz z węgla

Artykuły na temat: gaz z węgla
 • Ile naprawdę zarabiają górnicy?

  Polski przemysł wydobywczy ma coraz więcej problemów. Importerzy taniego węgla ze wschodu - głównie z Rosji i z Chin - stają się poważną konkurencją dla krajowych kopalń. Górnicy zapowiadają kolejne protesty przeciwko sprowadzaniu węgla z zagranicy.

 • W USA gaz łupkowy pokonał węgiel kamienny

  Po raz pierwszy w historii gaz naturalny stał się głównym źródłem elektryczności w Stanach Zjednoczonych. Dotychczas na pierwszym miejscu był węgiel.

 • Przegląd wynagrodzeń w górnictwie i wydobywaniu w Europie

  W 2012 roku na świecie wyprodukowano 7 790 mln ton węgla kamiennego i brunatnego, a największym producentem tych surowców były Chiny. Wydobycie węgla kamiennego i brunatnego wyniosło tam 3 543 mln ton i stanowiło ono 45 proc. ogólnoświatowej produkcji. Wśród 20 największych producentów tego paliwa znalazło 7 państw stricte europejskich oraz dwa położone na kontynentach europejskim i azjatyckim.

 • Do Polski trafia coraz więcej gazu i węgla z Rosji

  W tym roku na polsko-rosyjskim przejściu kolejowym w Braniewie odprawiono prawie 37 tys. wagonów węgla i 11 tys. cystern gazu. Służby polskie wskazują, że przez braniewskie przejście wjeżdża coraz więcej kontenerów z Chin; Chińczycy testują nowy szlak handlowy do Europy Zachodniej.

 • Polska straci ćwierć miliona miejsc pracy

  Solidarność chce, by na najbliższym posiedzeniu Komisja Trójstronna zajęła się zagrożeniami, jakie - według związku - niosą ze sobą przyjęte przez Komisję Europejską zasady przydziału darmowych pozwoleń na emisję dwutlenku węgla w latach 2013-2020.

 • Nowa szansa dla węgla

  Chiny już przetwarzają na gaz i paliwa aż 200 mln ton węgla rocznie. Na takie jego zastosowanie stawiają też RPA i Japonia. Jest tylko kwestią czasu, że za ich przykładem pójdzie Polska.

 • Podwójne zatrudnienie to próba obejścia Kodeksu Pracy

  W okresie poprzedzającym katastrofę w kopalni Wujek-Śląsk, w zakładzie próbowano obchodzić prawo pracy; niektórzy górnicy byli tam zatrudniani dodatkowo przy wydobyciu węgla w ich wolnym czasie, niektórzy pracowali wiele tygodni bez wolnego dnia. Takie są ustalenia Najwyższej Izby Kontroli, która sprawdzała funkcjonowanie zakładu w latach 2008-2009.

 • Nie wcześniej niż za 15 lat będzie możliwe wdrożenie technologii podziemnego zgazowania węgla na skalę przemysłową - ocenia Najwyższa Izba Kontroli, która przyjrzała się postępom badań w tej dziedzinie. W ostatnich latach wydano na nie już ponad 96 mln zł.

 • ...miasto zakaże używania węgla, to oznacza, że mieszkańcy w określonym czasie będą musieli zmienić rodzaj ogrzewania, np. na gazowe (w Krakowie prawdopodobnie do 2019 r.). Urzędnicy będą też mogli(...). 1100 zł za tzw. sezon grzewczy. Ci, którzy mają kotły na węgiel, zapłacą ok. 1400 zł, na gaz ziemny – 2300 zł. Najdroższy jest olej opałowy: koszt ogrzania nim takiego domu szacuje się na 4300 zł za...

 • Węgiel, gaz i ropa naftowa... Już wkrótce bezwartościowe?

  Bankierzy i inwestorzy zastanawiają się, czy warto jeszcze lokować kapitał w paliwa kopalne. Bo - w razie przyjęcia nowego porozumienia ws. ochrony klimatu - być może to drogocenne dobro zostanie na wieki w ziemi.