• Informacje na temat:

  globalny kryzys

Artykuły na temat: globalny kryzys
 • Polacy bogatsi po kryzysie

  W czasie kryzysu gospodarczego spośród państw OECD najwięcej zyskali Słowacy. Nasi południowi sąsiedzi w 2011 roku mieli do dyspozycji o 4,2 proc. dochodu rozporządzalnego, czyli takiego którym mogą swobodnie dysponować, więcej niż w przedkryzysowym 2007 roku. Na drugim miejscu znalazła się Polska. W naszym kraju odnotowano wzrost dochodów do dyspozycji o 2,9 proc. Jednak Polska jest jednym...

 • Czy grozi nam globalny kryzys?

  Końcówka 2017 roku na rynkach finansowych całego świata przyniosła sporo zamieszania. Po dwóch latach pełnych wzrostów notowań na nowojorskiej giełdzie, nastąpiło nieoczekiwane załamanie. Można to odczuć także w Europie, wskaźniki aktywności finansowej PMI od miesięcy wskazują znaczące spadki, a ich tempo jest szybsze niż przewidywali analitycy. Czy zbliża się kolejny globalny kryzys?

 • Skutki kryzysu na greckim rynku pracy - wybrane zagadnienia

  Globalny kryzys ekonomiczny był dla Grecji katalizatorem narastających od wielu lat problemów, wynikających przede wszystkim z nieudolnie prowadzonej wewnętrznej polityki ekonomicznej.

 • Uwaga, nadciąga kolejny kryzys gospodarczy

  Najgorszy w historii początek roku dla giełd na świecie, niskie ceny surowców, problemy w krajach rozwijających się, rosnące stopy procentowe w USA - fatalny początek roku na giełdach spowodował porównania z rokiem 2008. Ale bardziej trafione są analogie do azjatyckiego krachu z 1997 r.

 • Rynek pracy - niewolnik kryzysów

  Wahania koniunkturalne to charakterystyczna cecha gospodarki rynkowej. Po każdym okresie wzrostu następuje spowolnienie bądź załamanie. Historia gospodarcza XX i XXI wieku pokazuje, że niemal każdy kryzys w większym lub mniejszym stopniu odbija się na rynku pracy.

 • Cameron: Świat jest na krawędzi kolejnego kryzysu

  Brytyjski premier alarmuje: świat jest na krawędzi kolejnego kryzysu. Po powrocie ze szczytu G20 w Australii, David Cameron napisał tekst dla dziennika Guardian i ostrzega w nim przed skutkami niepewnej sytuacji międzynarodowej i stagnacji gospodarczej w wielu zakątkach świata. Premier przekonuje, że jest na to jedno lekarstwo: więcej wolnego handlu.

 • Czy „postojowe” pozwoli firmom przeczekać kryzys?

  Na rosnące bezrobocie rząd odpowiada ustawą antykryzysową. Zakłada ona w momencie gdy obroty w firmie spadną o 15 proc. tzw. postojowe, czyli podczas przestoju ekonomicznego w firmie skrócenie maksymalnie o połowę czasu pracy pracowników. Aby zachować miejsca pracy rząd zamierza także do sześciu miesięcy dopłacać do naszych pensji, w sumie ok. 250 mln zł. Czy to dobre rozwiązanie?

 • Rośnie ryzyko recesji. Czy szykuje nam się kolejny kryzys?

  Nowy tydzień giełdy zaczęły od spadków. DAX i CAC straciły ok. 3 proc., a rodzimy WIG20 niewiele ponad 1 proc. zbliżając się tym samym ponownie do poziomu 1750 punktów. Poniedziałek przyniósł w ciągu dnia gwałtowną wyprzedaż także na giełdach w USA, a S&P 500 znalazł się na najniższych poziomach od 22 miesięcy. Na zamknięciu Dow Jones Industrial stracił 1,10 proc., i wyniósł 16.027,05 pkt., S&P 500 spadł o 1,42 proc. i wyniósł 1.853,44 pkt., Nasdaq Comp. spadł o 1,82 proc. do 4.283,75 pkt....

 • Świat otrząsa się po kryzysie finansowym, Europa jeszcze w dołku

  ...​Dobiegający końca kryzys finansowy wciąż niekorzystnie wpływa na europejski sektor finansowy, obniżając zaufanie społeczne do jego instytucji oraz utrudniając sytuację zawodową pracownikom branży. Dobrą wiadomością jest to, że poza Europą nastroje są bardziej optymistyczne.

 • Niemieccy eksperci: Europa może pogrążyć się w gospodarczej otchłani

  Złe widoki koniunkturalne, kursy akcji giełdowych pikujące w dół, rosnące bezrobocie - Europę w dalszym ciągu nęka kryzys. Jeżeli nie będzie się temu przeciwdziałać, eurolandowi grozi katastrofa.