• Informacje na temat:

  godziny pracy 2013

Artykuły na temat: godziny pracy 2013
 • Godziny nadliczbowe nauczyciela

  Ciocia jest nauczycielką mianowaną. W ubiegłym roku szkoła, w której pracuje, obniżyła jej wymiar etatu. Ostatnio dowiedziała się, że dyrekcja planuje zlecać jej godziny nadliczbowe. Czy w tej sytuacji może to robić? Agnieszka z Katowic.

 • Ruchomy system czasu pracy bez nadgodzin

  Ruchomy czas pracy pozwala na rozpoczynanie pracy w poszczególnych dniach tygodnia w różnych godzinach. Godziny te, w zależności od przyjętego wariantu ruchomego rozkładu, wyznacza pracownik lub pracodawca. Niewątpliwą zaletą takiej organizacji czasu pracy jest to, że ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie skutkuje godzinami nadliczbowymi.

 • Czterodniowy tydzień pracy? Dlaczego nie

  Elastyczne formy zatrudnienia stają się na świecie normą. Coraz więcej branż, nie tylko branża IT, otwiera się na taką formę współpracy z pracownikami. Trendowi sprzyja także rynek pracownika. Międzynarodowa Organizacja Pracy już w 2015 roku oceniła, że czterodniowy tydzień pracy, z 36 godzinami pracy w tygodniu, będzie korzystny zarówno dla pracowników, jak i gospodarki. W Polsce mamy już drugie...

 • Ruchomy czas pracy z inicjatywy pracodawcy

  Przepisy Kodeksu pracy zawierają regulacje dotyczące tzw. ruchomego czasu pracy. Pozwala on na bardziej elastyczne układanie rozkładów czasu pracy pracowników, biorąc pod uwagę natężenie pracy w zakładzie i potrzeby pracodawcy. W tego rodzaju organizacji ponowna praca w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, dzięki czemu nie są generowane wyższe koszty pracy.

 • Tydzień pracy lekarza, który przez 103 godziny nie wychodził ze szpitala

  Szpitale łamią przepisy o czasie pracy lekarzy. Rekordziści nie wychodzą z placówki przez kilka dni z rzędu. Lekarskie związki apelują: specjaliści nie powinni pracować więcej niż 48 godzin tygodniowo. Inaczej zagrożone jest życie pacjentów. Ale medyków w Polsce jest za mało i wymogów zaostrzyć się nie da.

 • Praca i odpoczynek w ruchomym systemie czasu pracy

  Ruchomy czas pracy pozwala na bardziej elastyczne planowanie czasu pracy pracownikom. Niewątpliwą zaletą takiej organizacji czasu pracy jest to, że ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Zatem już po odpoczynku wynoszącym 11 godzin pracownik znowu może mieć zaplanowaną kolejną dniówkę.

 • Pracodawca może wskazać konkretne godziny lub przedziały czasowe, w których zaczyna się i kończy pracę...

 • Obywatel czy przedsiębiorca to mój klient, który powinien otrzymać ode mnie dobry produkt w postaci cyfrowej usługi lub informacji na potrzeby własne lub do przetworzenia i wykreowania nowej aktywności, a nawet biznesu. Obywatel przede wszystkim chce, by go nie bolała głowa, gdy chce załatwić sprawę urzędową przez internet. Chce, by to było proste. Jest już przyzwyczajony, że tak jest w banku - podkreśla Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

 • Agencje pracy tymczasowej. Wybawca czy zło wcielone?

  Wybawca czy zło wcielone? Po prawie 12 latach funkcjonowania agencji pracy tymczasowej nikt nie domaga się już ich likwidacji. Ale o ucywilizowanie zasad ich działalności apelują wszyscy.

 • Wyjścia prywatne na regulaminowych zasadach

  W wielu zakładach pracownicy mają możliwość załatwienia spraw prywatnych w czasie pracy, w ramach udzielonego im przez pracodawcę zwolnienia od pracy. Pracownik za czas nieobecności traci prawo do wynagrodzenia za pracę lub je zachowuje, jeżeli odpracuje czas zwolnienia.