• Informacje na temat:

  gospodarka oparta na wiedzy

Artykuły na temat: gospodarka oparta na wiedzy
 • Niemcy cenią sobie motywację naszych pracowników

  ...z wielkim szacunkiem. Nie pochwalają np. naginania przepisów. Są zdecydowanie konserwatywni. Widać to też w profilu niemieckiego przemysłu. Gospodarka niemiecka nie jest raczej oparta o start-upy, ale(...) tys. miejsc pracy, a obecnie prowadzone 23 projekty mają wygenerować wg. naszych szacunków ok. 5 tys. miejsc pracy. Co pokazuje, że są to projekty w większym stopniu oparte na wiedzy i technologii...

 • Morawiecki: Celem rządu zbudowanie gospodarki opartej na wiedzy

  Zbudowanie gospodarki opartej na wiedzy - to według zapewnień wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego cel jego resortu i całego rządu. W środę wicepremier spotkał się z największymi małopolskimi przedsiębiorcami w Krakowskim Parku Technologicznym.

 • Nasze szkoły nie uczą, wręcz niszczą

  Przedstawiciele politycznej elity, a także niektórzy prezydenci największych polskich miast twierdzą, że budujemy gospodarkę opartą na wiedzy. W jakim miejscu znajdujemy się w tej chwili, jeżeli chodzi o dążenie do tego celu? Z Grażyną Drażbą-Derdej rozmawia Roman Mańka.

 • Ostatnie 20 lat to historia sukcesu Polski, która rozwijała się szybciej niż jakakolwiek inna europejska gospodarka - powiedział w Warszawie sekretarz generalny OECD Angel Gurria. Według niego wyzwaniem jest budowa gospodarki opartej na wiedzy.

 • Współczesne organizacje są zmuszone do coraz bardziej świadomego zarządzania posiadanymi zasobami. Niewątpliwie jednym z najważniejszych zasobów są ludzie, którzy w dobie gospodarki opartej na wiedzy nie stanowią już tylko siły roboczej, ale nośnik umiejętności kluczowych do wypracowania przewagi konkurencyjnej.

 • Repolonizować gospodarkę? Wady i zalety obcego kapitału

  Ci, którzy trąbią, że Polskę po 1989 r. skolonizował obcy kapitał, zwłaszcza ten niemiecki, by wyzyskiwać tanią siłę roboczą, zapominają o tym, że gospodarka nie musi być grą o sumie zerowej.

 • ​Polski pracownik kontra robot. Czy powinniśmy się bać automatyzacji pracy?

  ..., ponieważ oznacza ono niewykorzystany zasób siły roboczej, ale także dla społeczeństwa. Gdy maszyny zastępują proste, niewymagające dużej wiedzy zawody, zwalniani pracownicy nie mogą się odnaleźć na rynku(...) specyficznej wiedzy z różnych środowisk i języków. W tym momencie znaczne zautomatyzowanie skomplikowanych procesów inżynierii IT jest niemożliwe. Jedyne, co grozi ogółowi programistów, to fakt, że...

 • Brak zaufania powoduje, że 47 proc. polskich przedsiębiorców rezygnuje z zawierania części umów - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Eksperci wskazują, że skutkuje to stratami dla gospodarki szacowanymi nawet na 281 mld zł.

 • Rynek pracy i edukacja wydają się tworzyć dziś nierozerwalną całość. Współczesna gospodarka wymaga od pracowników wielokrotnej zmiany charakteru wykonywanej pracy, a często także zawodu. W tej sytuacji coraz większego znaczenia nabiera pojęcie kształcenia ustawicznego.

 • Jednym z głównych czynników decydujących o atrakcyjności inwestycyjnej Polski jest dostęp do dobrze wykształconej kadry. Potencjał intelektualny Polaków wykorzystują m.in. globalne koncerny otwierające nad Wisłą centra badawczo-rozwojowe - informuje "Gazeta Polska Codziennie".