• Informacje na temat:

  gospodarka wolnorynkowa

Artykuły na temat: gospodarka wolnorynkowa
 • Najciężej pracujące kraje

  Gdzie na świecie ludzie pracują najciężej? Odpowiedź można znaleźć w opublikowanym tej wiosny raporcie OECD (Organization for Economic Co-Operation and Development) czyli działającej w Paryżu organizacji 30 krajów o wolnorynkowych gospodarkach.

 • "Financial Times" o zapowiedziach "pożegnania z neoliberalizmem" w Polsce

  Wolnorynkowa gospodarka dobrze służyła Polsce, a kraj w krótkim czasie nadrobił ogromne zapóźnienia. Dlatego zapowiedź "pożegnania z neoliberalizmem" złożona przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego wywołała zrozumiałe zaniepokojenie - pisze "Financial Times".

 • Polska na tle krajów postkomunistycznych - wynagrodzenia

  Krajami postkomunistycznymi nazywamy grupę państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz Azji, które na przełomie lat 80. i 90. XX wieku odeszły od ustroju socjalistycznego. Reformy gospodarcze, ujawniając słabości gospodarki centralnie sterowanej, skutkowały także ujawnieniem faktycznego bezrobocia i urealnieniem płac. Czy patrząc przez pryzmat wynagrodzeń, można powiedzieć, że krajom bloku wschodniego udało się skutecznie przeprowadzić proces transformacji?

 • Chiński juan - coraz ważniejszy w globalnej gospodarce

  W pierwszej połowie grudnia w centrum uwagi znalazły się banki centralne, które po raz ostatni w tym roku miały szansę zrewidować swoją politykę monetarną. Nieco w tle pozostała informacja dotycząca najnowszych zmian na rynku międzybankowym - od 12 grudnia bezpośrednia wymienialność chińskiego juana została poszerzona o siedem walut m.in. o złotego.

 • OPZZ domaga się natychmiastowego wprowadzenia godzinowej płacy minimalnej

  Przedstawiony przez OPZZ i posłów związkowych projekt zakładał, że płaca minimalna na początek będzie wynosić około 11 zł. Okazało się jednak , że oczekiwania płacowe Polaków w tym zakresie są zdecydowanie wyższe i wynoszą - średnio 15,9 zł brutto.

 • Po wygranych wyborach w 2010 r. premier V. Orban zakwestionował dotychczasowy model społeczno-ekonomiczny Węgier, w którym centralne miejsce zajmował demokratyczny system sprawowania władzy politycznej oraz gospodarka wolnorynkowa z dominującą rolą własności prywatnej. W 2014 r. stwierdził wprost, że wzorcowymi modelami do naśladowania dla Węgier są Rosja, Turcja czy Chiny, czyli kraje

 • Rynek pracy zmienia preferencje. Teraz stawia na osoby 50 plus

  Osoby po 50. roku życia są postrzegane przez pracodawców jako wartościowi kandydaci do pracy. W przyszłości ta tendencja nasili się. Zjawisko starzenia się społeczeństwa poskutkuje tym, że konsumenci będą oczekiwać świadczenia im usług przez ludzi w tym samym wieku, co oni.

 • Repolonizować gospodarkę? Wady i zalety obcego kapitału

  Ci, którzy trąbią, że Polskę po 1989 r. skolonizował obcy kapitał, zwłaszcza ten niemiecki, by wyzyskiwać tanią siłę roboczą, zapominają o tym, że gospodarka nie musi być grą o sumie zerowej.

 • Czy wynagrodzenia powinny być jawne?

  Niegdyś sprawy dotyczące pensji otaczano tajemnicą. Uważano, że temat ten dotyczy ustaleń jedynie pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Jak dziś zapatrujemy się na tę kwestię?

 • Rząd miesza w polskich spółkach. Straty idą w miliardy

  Ostatnie wydarzenia na rynku są bardzo niepokojąco. Rząd, dla ratowania upadającego górnictwa, jest w stanie zrobić naprawdę wiele. Nawet łamać zasady wolnorynkowej gospodarki.